FN Vanddag d.22. marts: Sådan sparer landmænd 30% vand

En ny vandingsmetode kan ifølge forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand spare enorme mængder af vand. 65% af verdens vandforbrug kan tilskrives landbruget, og 20-30% kunne spares ved ændrede vandingsmetoder.

19.03.2008

CSR.dk

Når afgrøder mærker, at jorden begynder at tørre ud, udsender de hormonsignaler, som får planten til at nedsætte vandforbruget. Den mekanisme kan landmænd udnytte til at spare store mængder vand. Det afslører forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand (ViVa) fra Det Biovidenskabelige Fakultet i nye marksforsøg med kartofler. Opdagelsen rummer ikke blot lovende perspektiver for danske landmænd, men også for verdens tørkeramte områder.
 
Ved at præcisionsvande med drypslanger, så en del af planten mangler vand, fremkaldes hormonsignalerne i rodnettet, som får planten til at lukke porerne delvis. Det nedsætter vandforbruget samtidig med at produktionen opretholdes.
Den såkaldte "alternerende vanding” sparer herved masser af vand uden at kartoffelproduktionen nedsættes. Samtidig stimulerer man planternes rodvækst, så man kan udnytte vandet bedre.
 
Drypslangerne er placeret under jorden, lige under afgrøderne
"Vi har fundet ud af, at landmanden kan spare 20-30 % vand sammenlignet med traditionel vanding uden at udbyttet nedsættes. Desuden gav vandingsmetoden 15 % flere salgbare kartofler. Hvis systemet tages i brug, vil det ikke blot få betydning for dansk landbrug, men også i områder med reel vandmangel, som eksempelvis Nordafrika og Sydeuropa," siger vandforsker Christian R. Jensen fra ViVa.
 
På verdensplan vil vandingsmetoden kunne spare enorme mængder vand. "Landbruget står for ca. 65 % af verdens totale vandforbrug, så besparelser af vand i landbruget er potentielt der, hvor vi globalt set kan spare allermest vand," siger professor Hans Christian Bruun Hansen.
 
Der er også en sundhedsmæssig gevinst ved vandingsmetoden. "I øjeblikket vander mange bønder i ulandene med beskidt spildevand, som overfører smitstoffer til planten når den vandes traditionelt. Men med tilførsel af vand med drypslager under jorden kommer eventuelle smitstoffer ikke i direkte kontakt med en række afgrøder. Derved kan spildevand anvendes til fødevareproduktion med meget lave sundhedsrisici," tilføjer professor Anders Dalsgaard fra ViVa.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

01.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online