FN Vanddag d.22. marts: Sådan sparer landmænd 30% vand

En ny vandingsmetode kan ifølge forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand spare enorme mængder af vand. 65% af verdens vandforbrug kan tilskrives landbruget, og 20-30% kunne spares ved ændrede vandingsmetoder.

19.03.2008

CSR.dk

Når afgrøder mærker, at jorden begynder at tørre ud, udsender de hormonsignaler, som får planten til at nedsætte vandforbruget. Den mekanisme kan landmænd udnytte til at spare store mængder vand. Det afslører forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand (ViVa) fra Det Biovidenskabelige Fakultet i nye marksforsøg med kartofler. Opdagelsen rummer ikke blot lovende perspektiver for danske landmænd, men også for verdens tørkeramte områder.
 
Ved at præcisionsvande med drypslanger, så en del af planten mangler vand, fremkaldes hormonsignalerne i rodnettet, som får planten til at lukke porerne delvis. Det nedsætter vandforbruget samtidig med at produktionen opretholdes.
Den såkaldte "alternerende vanding” sparer herved masser af vand uden at kartoffelproduktionen nedsættes. Samtidig stimulerer man planternes rodvækst, så man kan udnytte vandet bedre.
 
Drypslangerne er placeret under jorden, lige under afgrøderne
"Vi har fundet ud af, at landmanden kan spare 20-30 % vand sammenlignet med traditionel vanding uden at udbyttet nedsættes. Desuden gav vandingsmetoden 15 % flere salgbare kartofler. Hvis systemet tages i brug, vil det ikke blot få betydning for dansk landbrug, men også i områder med reel vandmangel, som eksempelvis Nordafrika og Sydeuropa," siger vandforsker Christian R. Jensen fra ViVa.
 
På verdensplan vil vandingsmetoden kunne spare enorme mængder vand. "Landbruget står for ca. 65 % af verdens totale vandforbrug, så besparelser af vand i landbruget er potentielt der, hvor vi globalt set kan spare allermest vand," siger professor Hans Christian Bruun Hansen.
 
Der er også en sundhedsmæssig gevinst ved vandingsmetoden. "I øjeblikket vander mange bønder i ulandene med beskidt spildevand, som overfører smitstoffer til planten når den vandes traditionelt. Men med tilførsel af vand med drypslager under jorden kommer eventuelle smitstoffer ikke i direkte kontakt med en række afgrøder. Derved kan spildevand anvendes til fødevareproduktion med meget lave sundhedsrisici," tilføjer professor Anders Dalsgaard fra ViVa.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense