FN Vanddag d.22. marts: Sådan sparer landmænd 30% vand

En ny vandingsmetode kan ifølge forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand spare enorme mængder af vand. 65% af verdens vandforbrug kan tilskrives landbruget, og 20-30% kunne spares ved ændrede vandingsmetoder.

19.03.2008

CSR.dk

Når afgrøder mærker, at jorden begynder at tørre ud, udsender de hormonsignaler, som får planten til at nedsætte vandforbruget. Den mekanisme kan landmænd udnytte til at spare store mængder vand. Det afslører forskere ved forskningsprogrammet Viden om Vand (ViVa) fra Det Biovidenskabelige Fakultet i nye marksforsøg med kartofler. Opdagelsen rummer ikke blot lovende perspektiver for danske landmænd, men også for verdens tørkeramte områder.
 
Ved at præcisionsvande med drypslanger, så en del af planten mangler vand, fremkaldes hormonsignalerne i rodnettet, som får planten til at lukke porerne delvis. Det nedsætter vandforbruget samtidig med at produktionen opretholdes.
Den såkaldte "alternerende vanding” sparer herved masser af vand uden at kartoffelproduktionen nedsættes. Samtidig stimulerer man planternes rodvækst, så man kan udnytte vandet bedre.
 
Drypslangerne er placeret under jorden, lige under afgrøderne
"Vi har fundet ud af, at landmanden kan spare 20-30 % vand sammenlignet med traditionel vanding uden at udbyttet nedsættes. Desuden gav vandingsmetoden 15 % flere salgbare kartofler. Hvis systemet tages i brug, vil det ikke blot få betydning for dansk landbrug, men også i områder med reel vandmangel, som eksempelvis Nordafrika og Sydeuropa," siger vandforsker Christian R. Jensen fra ViVa.
 
På verdensplan vil vandingsmetoden kunne spare enorme mængder vand. "Landbruget står for ca. 65 % af verdens totale vandforbrug, så besparelser af vand i landbruget er potentielt der, hvor vi globalt set kan spare allermest vand," siger professor Hans Christian Bruun Hansen.
 
Der er også en sundhedsmæssig gevinst ved vandingsmetoden. "I øjeblikket vander mange bønder i ulandene med beskidt spildevand, som overfører smitstoffer til planten når den vandes traditionelt. Men med tilførsel af vand med drypslager under jorden kommer eventuelle smitstoffer ikke i direkte kontakt med en række afgrøder. Derved kan spildevand anvendes til fødevareproduktion med meget lave sundhedsrisici," tilføjer professor Anders Dalsgaard fra ViVa.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense