FN: Klimaændringerne vil ramme kloden hårdt

Hvis ikke det lykkes at bremse udledningen af drivhusgasser, vil klimaændringerne ramme kloden hårdt. Det viser en rapport fra FN’s Klimapanel, IPCC, der i går blev offentliggjort i Japan.

En ny rapport fra FN's Klimapanel viser, at klimaændringerne vil ramme kloden hårdt, hvis det ikke lykkes at bremse udledningen af drivhusgasser..

01.04.2014

CSR.dk

I går blev en rapport fra FN’s Klimapanel, IPCC, offentliggjort i Japan. Rapporten beskriver, hvordan klimaændringerne vil ramme kloden hårdt samt mulighederne for at tilpasse os de forandringer, der uundgåeligt vil ske. Men den peger også på, at risikoen for alvorlige klimaændringer bliver væsentligt mindre, hvis vi sætter ind i tide.

”Vi skal tage denne rapport meget alvorligt. Det er ved at være sidste chance, hvis vi skal forhindre alvorlige klimaændringer. Det gode er, at vi har de tekniske løsninger. Det handler alene om politisk vilje”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Læs også: Indspark: Vi har brug for handling nu

Forskerne i FN’s Klimapanel peger på, at klimaændringerne i kombination med øget efterspørgsel på verdensplan vil udgøre en risiko for fødevareforsyningen. Vandressourcer vil blive knappe i store dele af verden, selvom der også er steder, hvor de øges.

Flere økosystemer er allerede nu truet, og risikoen stiger med stigende temperatur. Det gælder ikke mindst koralrevene og den arktiske havis.

Der er også allerede nu en moderat risiko for ekstreme vejrbegivenheder som oversvømmelser og tørke, og risikoen bliver høj, hvis temperaturen stiger med yderligere en grad i forhold til i dag. Der vil også være en risiko for planter og dyr og for den globale økonomi.

Læs også: Klimarapport forudser hav- og temperaturstigninger

”Vi har allerede set, hvordan klimaforandringer kan ramme Danmark med skybrud og voldsomme oversvømmelser. Vi har taget de første vigtige skridt herhjemme med de kommunale klimatilpasningsplaner, og rapporten viser tydeligt, at det er et nødvendigt arbejde, vi har sat i gang,” siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Rapporten, der blev offentliggjort i går, er den anden af tre delrapporter fra FN’s Klimapanel. Den handler om klimaændringer, klimatilpasning og sårbarhed. Den samlede rapport offentliggøres i København til oktober.

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V