FN mangler Paris-mål fra de største klimasyndere

Fredag var sidste chance for verdens lande for at indsende konkrete planer for klimareduktioner – de såkaldte NDCs – til FN. Men hverken Kina eller Indien indsendte nogle, selvom de i Paris-aftalen skrev under på at præsentere forbedrede klimaplaner i 2020.

Kina står for 27 procent af verdens årlige udledninger, men indsendte ikke en opdateret plan for CO2-reduktioner til FN i fredags. Arkivfoto.

03.08.2021

CSR.dk

Som et led i Paris-aftalen, gik alle underskrivere med til, at de i 2020 skulle fremlægge en opdateret og mere ambitiøs plan for, hvordan de ville reducere deres drivhusgasudledninger.

På grund af coronapandemien blev deadlinen rykket til den 30. juli, hvor det så var sidste udkald for at få sine planerne med i den rapport, der bliver grundlaget for COP26-klimakonferencen i november. Desværre var det ikke alle nationer, der indsendte de efterspurgte mål.

Det skriver Climate Home News.

Særligt tavsheden fra en række af de største klimasyndere har været iøjnefaldende. Det gælder både Kina og Indien, men også Saudi Arabien og Sydafrika. Og det ærgrer Patricia Espinosa, der leder UN Climate Change.

”Det er langt fra tilfredsstillende, når kun lidt over halvdelen af aftaleparter (58 procent) har mødt deadlinen”, udtaler hun i en pressemeddelelse. Selvom der denne gang er 110 lande i stedet for 75, som har meddelt FN om sine klimaplaner, er det altså langt fra nok, pointerer hun.

Læs også: Nyt initiativ skal samle shippingbranchen om at nå målene i Paris-aftalen

Både i FN og blandt miljøorganisationer håber man, at COP26 kan sætte skub i disse klimahaltende nationer.

”I sidste ende kommer der ikke til at være nogle steder at gemme sig på COP26. Hver og en af os kommer til at være i fokus”, advarer den kommende president for klimakonferencen, Alok Sharma, på en pressekonference.

Men ifølge Patricia Espinosa er det ikke kun lande uden planer, som skal øge deres ambitioner. I samme forbindelse opfordrer hun samtlige lande til at genoverveje deres planer for reduktioner og optimere, hvor de kan. Ingen er i mål endnu, lyder budskabet fra FN.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online