FN klar til at uddele klima-milliarder

Fra næste år begynder FN’s klimafond ´Green Climate Fund´ at uddele milliarder til de fattige landes kamp mod klimaændringer.

05.12.2014

CSR.dk

FN’s klimafond ‘Green Climate Fund’ (GCF) har kørt milliarderne i stilling og vil fra 2015 begynde at donere penge til verdens fattigste lande, så de også får mulighed for bekæmpe klimaændringerne og omstille sig til vedvarende energi. Det meddeler klimafonden i forbindelse med klimakonferencen COP20 i Lima, skriver ingeniøren.dk.

Læs også: FN: Klimaændringerne vil ramme kloden hårdt

Fonden kom i støbeskeen under COP15 i København i 2009, men blev først en del af FN’s officielle program under COP17 i Durban i 2011. Klimafonden har til formål at omfordele milliarder fra verdens rigeste lande til verdens fattigste lande. Og fra juni næste år begynder GCF at udvælge de projekter, som skal modtage støttekroner fra fonden.

Læs også: Grøn milliardfond på vej i FN-regi

Fondens penge skal komme fra FN’s egne medlemslande, EU, internationale banker, forsikringsselskaber, pensionsselskaber og flere andre kilder. Spanien er det land, der senest har smidt penge i fonden. Her donerede landet, hvad der svarer til omkring 900 millioner danske kroner til fondens startkapital. Danmark har doneret 423 millioner kroner til fonden.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle