FN’s generalsekretær Ban Ki-moon er i København

FN’s generalsekretær Ban Ki-moon er netop nu i København. Generalsekretæren står for at holde hovedtalen ved dette års Global Green Growth Forum (3GF).

23.10.2013

CSR.dk

Ban Ki-moon er i København til og med i dag for at støtte op om dette års Global Green Growth. Generalsekretæren holdt i går hovedtalen ved 3GF som oplæg til den afsluttende session om fremtidens grønne investeringer.

Læs også: GGGI ved ikke hvad der foregår i Korea

Det danske regeringsinitiativ Global Green Growth Forum (3GF) finder sted for tredje gang i år under statsministerens værtskab. Temaet for dette års topmøde er ressourceeffektivitet og mødet har blandt andet fokus på globalt grønt lederskab, grønne forretningsmodeller og grønne løsninger.

FN´s generalsekretær har sat sig i spidsen for en proces, der skal engagere verdens ledere i at finde den finansiering og de reduktionstiltag, der skal til for at nå 2 graders målsætningen op til klimakonferencen COP 21 i Paris i 2015.

I september 2014 samler Ban Ki-moon verdens ledere i New York. Netop finansiering er i fokus, da Ban Ki-moon i forbindelse med sit besøg i København åbnede det danske klimafinansieringsmøde Copenhagen Climate Finance Meeting, som klima- energi- og bygningsminister Martin Lidegaard er vært for.

Grøn omstilling på verdens dagsorden
Ban Ki-moons deltagelse i to internationale grønne topmøder på dansk jord kan ses som et udtryk for, at grøn omstilling, bæredygtig udvikling og klimafinansiering i stigende grad står øverst på den internationale dagsorden.

En lang række ministre og højtstående repræsentanter fra det offentlige og private deltager i begge møder for at diskutere, hvordan vi kan sikre handling og resultater på de grønne områder.

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online