Flyproducenten Boeing udvikler fly der kan flyve på ren bio-brændstof

Boeing bidrager til at flysektoren kan nå IATAs mål om reducere CO2-udledninger forårsaget af luftfart til halvdelen af 2005-niveauet inden 2050.

26.01.2021

CSR.dk

For få dage siden meddelte den amerikanske flyproducent Boeing, at ved slutningen af 20'erne vil de begynde at levere kommercielle fly, som er i stand til at flyve på 100 procent biobrændstof baseret på f.eks. affaldsproukter fra fødevareproduktion eller andre råmateriale og CO2-fangst. 

Opfyldelsen af målet kræver, at der udvikles jet-systemer, at kravene til blandingsforhold i brændstof revideres, og at de nye brændsler bliver sikkerhedsgodkendt i forhold til globale satndarder. Det arbejde vil også komme hele flyindstrien til gode. 

Boeings første mål er at kortlægge, hvilke ændringer der kræves for at dets nuværende og fremtidige kommercielle fly kan flyve med 100 procent bæredygtige brændstoffer. Næste led bliver at samarbejde med tilsynsmyndigheder og hele branchen om at komme derhen. .

Læs også: Maersk kigger ind i alternative brændsler som måske kan findes i bioaffald fra risplanten

Boeing bidrager på denne måde til at flysektoren kan nå sin internationale brancheorganisation, IATAs, mål om at reducere CO2-udledninger forårsaget af luftfart til halvdelen af 2005-niveauet inden 2050.

”Bæredygtige brændstoffer udgør i øjeblikket en lille del af de samlede brændstoffer i flysektoren. Vi lægger vægt på bæredygtige brændstoffer, fordi vi mener, at dette er den mest realistiske måde at nå vores ambitioner på”, siger Boeing-direktør for bæredygtighed, Sean Newsum.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.