Flying Tiger afgiver grønt plastikløfte

Fremover kommer der til at være mindre plastik på hylderne i Flying Tigers butikker. De har indgået et samarbejde med organisationen Plastic Change, hvor målet er at reducere anvendelsen af plastik markant.

Flying Tiger vil skære ned for plastikforbruget. PR-foto. .

06.12.2019

CSR.dk

Nu opruster Flying Tiger Copenhagen på bæredygtighedsområdet og indgår i et treårigt samarbejde med NGO’en Plastic Change.

Læs også: Hvad skal vi gøre med plastik?

Samarbejdet skal bidrage til et øget fokus på reduktion af plastik i eksempelvis emballage, mere genbrug og genanvendelse og flere bæredygtige designs hos den danske detailkæde. Og det forpligter:

”Vi har afgivet et plastikløfte, der blandt andet forpligter os til at sætte konkrete mål for reduktion af plastik blandt vores varer og vores emballager. Denne bliver en delmængde af en ambitiøs bæredygtighedsstrategi, som vi fremlægger i 2020. Vi skal sørge for, at vi bruger mindre plastik, og den plastik vi bruger, skal bruges på en så intelligent måde som muligt”, siger Martin Jermiin, administrerende direktør for Flying Tiger Copenhagen.

Et bærende element i aftalen er netop, at Flying Tiger Copenhagen med plastikløftet skal kortlægge eget brug af plastik og dernæst reducere brug af plast i hele sin værdikæde.

Derudover skal virksomheden sørge for, at den plastik, der bruges, er designet således, at den kan genbruges mange gange og senere kan blive til nye produkter.

Nødvendig dialog
”For at komme plastikforurening til livs og stoppe den stigende produktion af plastik, er det nødvendigt at være i dialog med danske virksomheder. Ved at samarbejde med virksomhederne, stille krav og sætte ambitiøse mål for deres plastikforbrug kan vi skubbe virksomhederne i en mere miljøvenlig retning”, fortæller administrerende direktør for Plastic Change, Louise Lerche-Gredal.

Plastic Change har et bredt kendskab til plastikområdet og til de nye gode løsninger i forhold til den komplekse plastikproblematik. Organisationen har desuden indsigt i udviklingen inden for plastik, og kan dermed give konkrete råd og vejledning til Flying Tiger Copenhagen.

Til at lede processen har den verdensomspændende danske detailkæde ansat Trine Pondal som ny Sustainability Manager. Hun mener, at det kan være forjættende at løbe med nemme løsninger, når det kommer til grøn omstilling – men at nemme løsninger ikke er det, der er brug for:

Læs også: Dove lancerer omfattende plan for reduktion af plastik

”Verden har brug for en gennemgribende forandring i håndteringen af plast – og det får vi kun ved at spille på den lange bane, så vi kan udnytte de fordele, der gør materialet så populært”, siger hun.

- SMP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København