Flybranchen er bagud med den grønne omstilling

Sidste år bryggede flybranchen på en farlig, sort, cocktail: Rekordhøje niveauer af flytrafik og et forbrug af bæredygtigt brændsel, der var 30 gange lavere end branchens klimamål foreskriver.

Foto: 123rf.com

17.02.2025

CSR.dk

Mange flyselskaber har lovet at reducere deres stigende udledning af drivhusgasser ved at øge brugen af bæredygtigt flybrændstof, også kaldet SAF (Sustainable Aviation Fuel).

Air France-KLM, Delta Air Lines Inc. og Cathay Pacific Airways Ltd. er blandt en stor gruppe flyselskaber, der lover at bruge 10 procent SAF inden 2030.

Men det reelle forbrug er kun steget marginalt i forhold til de fastsatte mål. Sidste år udgjorde SAF kun 0,3 procent af det samlede kommercielle flybrændstofforbrug, hvilket er langt under prognosen på 0,53 procent for 2024.

For at opfylde 2030-målene skal flyselskaberne imidlertid øge deres forbrug af SAF mere end 30 gange.

"Jeg tror, at 10 procent er et mål, der sandsynligvis ikke vil blive nået inden 2030," siger Jimmy Samartzis, administrerende direktør for LanzaJet Inc., som bygger flere bæredygtige brændstofanlæg rundt om i verden, ifølge Bloomberg.

Dobbelt så dyrt

Flere store SAF-anlæg er dog kommet i drift i de seneste måneder.

Diamond Green Diesel har for nylig startet sit raffinaderi i Texas, som kan producere over 200 millioner gallon SAF om året. Phillips 66 har i mellemtiden omdannet et raffinaderi nær San Francisco til at producere vedvarende brændstoffer.

I begge tilfælde kan raffinaderierne dog veksle mellem at producere vedvarende brændstoffer til vejtransport eller luftfart, afhængigt af blandt andet efterspørgslen fra flyselskaberne.

Denne efterspørgsel forbliver dog usikker, når SAF forsat koster mindst dobbelt så meget som konventionelt flybrændstof.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online