FlixBus vil være klimaneutrale i 2030

FlixMobility vil over de næste år intensiverer sin klimahandling. Målet er, at det skal føre til, at virksomheden er 100 procent CO2-neutral i 2030.

FlixBus vil være endnu grønnere, med CO2-neutrale busser i 2030. Foto: FlixBus.

13.09.2019

CSR.dk

Derudover har de præsenteret et samarbejde om nye langdistance-brintbusser, ligesom de allerede har udført pilotforsøg med elbusser på vejene, skriver Hjørring Avis.

”Når de globale temperaturer stiger, og antallet af rejser med bil og fly stiger, står hele mobilitetsindustrien over for en enorm udfordring”, siger FlixMobility-stifteren André Schwämmlein og fortsætter:

”Vi anerkender vores ansvar og vil være en del af den bæredygtige rejseløsning. Vi vil hjælpe med at forme fremtiden for mobilitet og blive verdens grønneste mobilitetsudbyder”.

Har allerede flere grønne tiltag
Allerede i dag har FlixMobility gang i en del tiltag, der skal gøre virksomheden grønnere. FlixTrains og e-busser i Tyskland og Frankrig er eksempelvis allerede drevet af 100 procent grøn elektricitet.

FlixMobilitys klimahandlingsplan 2030

  • Sikre den mest brændstofeffektive, rene og højteknologiske flåde
  • Investeringer i klimaneutrale teknologier som elektriske busser, brændselscelle-teknologi (brint) brændselscelle-teknologi (brint) og busser, der kører på biogas
  • Udarbejdelse af en fair kompensationsmodel for de resterende CO2-emissioner
  • Bæredygtig virksomhedsledelse, grøn rejsepolitik & kompensation for alle forretningsrelaterede rejser

Kilde: Hjørring Avis

Desuden er de fleste af de konventionelle Flixbusser af EuroVI-standard. Det betyder, at en FlixBus-passager udleder 7,46 kg CO2 på en tur mellem Viborg og København, mens et IC3-tog ifølge Transportministeriet udleder 10,63 kg. pr. passager.

FlixMobility tilbyder også sine passagerer mulighed for at udligne de nøjagtige CO2-emissioner fra deres rejse. For at gøre dette har FlixMobility et samarbejde med Atmosfair, der tilbyder FN-akkrediterede Gold Standard-klimaprojekter.

I dag er seks procent af alle FlixBus-rejser kompenseret, men hvis alt går efter planen, vil alle rejser med FlixBus eller FlixTrain i 2030 være enten CO2-neutrale fra start eller blive kompenseret ved hjælp af CO2-modregning.

Læs også: Landsdækkende verdensmålsturne med grøn transport i centrum

”Vi sigter mod at øge denne procentdel og som virksomhed beslutte, hvordan vi kan bidrage yderligere i fremtiden”, siger André Schwämmlein.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København