Flere producenter dropper elbilsløfter

Store bilproducenter verden over trækker mål om elbilsproduktion og -salg. Det er særligt på grund af to faktorer, mener forbrugerøkonom.

Ford er ikke alene om at skrotte sine elbilsplaner. Foto: 123rf.com.

13.08.2024

CSR.dk

Da den amerikanske bilproducent Ford annoncerede, at de fra 2030 ikke længere ville sælge diesel- og benzin-biler i Europa, men udelukkende elbiler, blev de kaldt pionerer på markedet.

Men nu trækker bilproducenten i land, fordi man ifølge dem selv har overvurderet forbrugernes interesse for den grønne bilalternativ.

Det skriver Berlingske.

Ford er ikke den eneste, der den seneste tid har valgt at droppe deres planer om at gå fuld elektrisk. 

Læs også: Flere elbiler kræver nyt sikkerhedsfokus hos værksteder

Porsche melder blandt andet ud, at man ikke har oplevet det forventede momentum fra forbrugerne – især på det kinesiske og europæiske marked. Det betyder, at elbiler ikke længere er en del af producentens mål.

Tidligere på året har Mercedes-Benz også udskudt sine mål om, at 50 procent af deres salg mellem 2025 og 2030 (og alt deres salg fra 2030) kun skal bestå af el- og hybridbiler.

Ifølge Ilyas Dogru, forbrugerøkonom og chefkonsulent hos FDM, er de fallerede elbilplaner tegn på to grundlæggende ting: manglende efterspørgsel på grund af pris for høj pris og manglende offentlige ladestandere.

– HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle