Flere pensionskasser har ikke konkrete klimamål for ejendomsinvesteringer

En række pensionsselskaber har stadig ikke forpligtet sig til konkrete målsætninger, når det kommer til ejendomsinvesteringer. Det kritiserer flere eksperter.

En undersøgelse viser, at bygninger og byggeri står for en massiv del af den globale klimabelastning. Derfor mener ekspert, at pensionskasserne har et særligt ansvar. Arkivfoto..

24.08.2022

CSR.dk

Pensionsselskaberne er nogle af de største ejendomsejere herhjemme.

Men selv om selskaberne har fokus på ansvarlighed og mindre CO2-udledning, har flere af dem ikke sat konkrete reduktionstal for CO2-aftrykket i ejendomsporteføljen.

Det skriver Børsen, der har været i kontakt med 15 store, danske pensionsselskaber.

Her er det ifølge avisen Industriens Pension, AP Ejendomme, Topdanmark og Lærernes Pension, der ikke har sat sig konkrete målsætninger.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

Og det er et problem, mener Sarah Sonne Glatz, der er ekspert i bæredygtighed i Videncentret Bolius.

“Det er helt klart problematisk, hvis man ikke en gang har en konkret strategi. Jeg synes, det er underligt, at så mange ikke følger den danske politik på området, for det er jo ikke noget nyt, at der skal gøres en stor indsats for at reducere CO2-aftrykket”, siger hun til Børsen.

Også Torsten Hasforth, seniorøkonom i tænketanken Concito, ser det som uambitiøst ikke at have delmål på området, da han mener, at pensionskasserne skal gå forrest.

En undersøgelse fra FN’s miljøprogram viser nemlig, at omkring 40 procent af den globale klimabelastning samlet set kommer fra bygninger og byggeri.

I mål uden mål
Administrerende direktør hos Topdanmark Flemming Bæk Engelhardt mener ikke, det er nødvendigt at have konkrete målsætninger for at investere på ansvarlig vis.

Han påpeger, at det ikke betyder, at der ikke er sat interne mål i virksomheden.

Læs også: Bæredygtige fonde kan stadig indeholde investeringer, der langt fra vil kunne klassificeres som grønne

Ifølge topchefen bliver alle investeringerne i porteføljen gennemgået jævnfør en såkaldt SDG-screening, hvor energioptimeringer bliver synlige.

Hos Lærernes Pension er man ifølge Katrine Graabæk Mogensen fokuseret på andre arbejdsopgaver, men at deres ejendomme primært har energimærke A, og at omkring 25 procent af ejendomme er ved at blive DGNB-certificeret – en type bæredygtighedscertificering.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom