Flere grønne job i Danmark

Danmarks Statistik har opgjort antallet af grønne arbejdspladser i Danmark, og der er fremgang både her og i såvel omsætning som eksport i branchen.

Der er godt gang i den grønne sektor i Danmark. Foto: Flickr/Dan Zen.

06.11.2015

CSR.dk

Som tidligere omtalt her på CSR.dk, så er Danmarks Statistik (DST) gået i gang med at opbygge et samlet grønt nationalregnskab for Danmark, og som en central del af det arbejde, har organisationen nu opgjort antallet af arbejdspladser inden for forskellige brancher i den grønne sektor i Danmark.

Læs også: Danmark får et grønt regnskab

Samlet når DST frem til, at der i 2014 var knap 59.000 mennesker (omregnet til fuldtidsarbejdspladser) i Danmark, der var beskæftiget med at producere grønne varer og tjenester. Det er en stigning på 900 i forhold til 2013, og i alt udgør beskæftigelsen med grønne varer og tjenester nu 2,8 procent af den samlede beskæftigelse i virksomheder.

DST definerer grønne varer og tjenester som ydelser, der ”… bidrager til, at der enten spares på ressourcer som energi, vand m.m., eller at der direkte sker en beskyttelse af miljøet ved at rense eller reducere fx udledning.”

Næsten halvdelen af de grønne job – 28.500, godt 48 procent – var at finde i industrien, svarende til 11 procent af den samlede beskæftigelse i branchen. Bygge og anlæg samt Renovation og genbrug tegnede sig for yderligere ca. 16.500 årsværk, mens Energiforsyning klemmer sig ind i top seks med omkring 2.000 grønne årsværk.

Også omsætningen i den grønne sektor er steget, fra knap 165 mia. kr. i 2013 til 174 mia. sidste år, og som på beskæftigelsesfronten er det industrien, der trækker hovedparten af læsset.

Det samme gør sig gældende når det kommer til Danmarks grønne eksport, der i 2014 nåede op på 71,6 mia. kr., en stigning på godt 6 mia. i forhold til 2013. 85 procent af eksporten kommer fra industrien, hvor specielt vindmøllesektoren er en væsentlig aktør.

Læs også: Grønne indkøb starter i ledelsen

Den største enkeltpost i den grønne omsætning var sidste år Produktion af el fra fornybare kilder, der omsatte for 86 mia. kr., altså næsten halvdelen af sektorens samlede værdi.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online