Fire danske virksomheder ligger i top på klimaindsats

Danmark klarer sig godt, når det kommer til at gøre en indsats for klimaet. I hvert fald topper fire danske selskaber CDP’s liste med virksomheder, der ligger i den absolutte klimatop.

Ørsted er en af de danske virksomheder, der skiller sig mest ud på klimaområdet. Foto: Ørsted..

27.02.2020

CSR.dk

Baseret på resultaterne vurderer organisationen virksomhedernes indsats på klimaområdet og udvælger dem, der bliver placeret på den såkaldte A-liste – som blot udgøres af 179 virksomheder ud af de 8.000.

Hele fire danske virksomheder har fundet vej til A-listen: Både Lego, Ørsted, Novo Nordisk og Lundbeck befinder sig i den globale klimatop. Det skriver finans.dk.

”I resten af Skandinavien er det kun Norge, der har flere med seks virksomheder på A-listen. Finland har fire, og Sverige har tre, så i forhold til størrelsen af markedet klarer Danmark sig godt”, siger Steven Tebbe, direktør for CDP, til finans.dk.

De mange virksomheder indberetter selv data til CDP – i Danmark 43 selskaber. Klimadata, som sidenhen bliver delt med 525 investorer på verdensplan.

Vi kan gøre det bedre
Den enkelte virksomheds score er baseret på kvaliteten af de indberettede oplysninger sammenholdt med, hvor omfattende virksomhedens miljømålsætninger er.

Mærsk og Carlsberg har modtaget karakteren B, mens virksomheder som TDC og Pandora ligger i den modsatte ende af skalaen med karakteren F, fordi de indberettede oplysninger ikke er fyldestgørende.

Af de danske virksomheder i toppen af listen finder Steven Tebbe især Ørsted interessant, fordi energibranchen almindeligvis er en af de store klimasyndere.

”Selskabet gør en masse ting, hvor man revurderer sin forretningsmodel. Ørsted siger: Vi vil helt ud af kul, selvom mange andre selskaber stadig producerer kul”, siger Steven Tebbe til finans.dk.

Dog er han ikke generelt imponeret over selskabernes klimaindsats, da den gennemsnitlige globale score for virksomhederne er C minus.

Læs også: Lego, Rema 1000 og MobilePay på toppen af image-ranking

”Vi er alle nødt til at blive ledere på dette område”, afslutter han. 

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom