Finsk oliemilliardær vil udvinde kuldioxid

Energiselskabet St1 påbegynder et projekt, der skal mindske CO2-niveauet i atmosfæren ved at plante en skov i Sahara.

Olimilliardæren bag St1 vil plante en skov i Sahara for at udvinde kuldioxid. Arkivfoto..

17.10.2018

CSR.dk

"Det føles fantastisk endelig at få sat gang i tingene. Ligesom IPCC-rapporten for nylig viste, er det ikke nok blot at reducere udslippet. For at undgå en klimakatastrofe skal den kuldioxid, der allerede er udledt, bringes tilbage fra atmosfæren”, siger Mika Anttonen til di.se og fortsætter:

"Problemet er, at der næsten ikke sker noget, og derfor vil vi nu gå forrest for at vise, at skovplantning forhåbentligt kan hjælpe til på en større skala."

Pilotprojekt i Marokko
Startskuddet bliver et treårigt pilotprojekt i Marokko. 16.000 træer skal plantes på et fire hektar stort område i Rhamna Ben Guerir.

Formålet med pilotprojektet er, at undersøge muligheden for effektivt og omkostningsfrit at reducere kulstof-udslippet i atmosfæren ved at plante en skov, der har optimale jordforbedrings- og vandingsteknikker.

St1 samarbejder med forskere fra universiteter i både Marokko og Finland.

Læs også: Klimapris: Sønderborg på EU-kortet

"For at projektet kan blive til en kommerciel metode til at reducere udledningen af ​​kuldioxid, kræver det bl.a. en certificeret målemetode, som vi nu forsøger at udvikle sammen med flere af de mest fremtrædende forskere på området”, siger Mika Anttonen til di.se.

Iværksætteren har tidligere udtalt til Di, at hans vigtigste mission i fremtiden er, at bekæmpe klimatruslerne med alle de midler han har. ST1 vil bl.a. investere milliarder i gradvist at producere flere bæredygtige brændsler.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online