Finsk oliemilliardær vil udvinde kuldioxid

Energiselskabet St1 påbegynder et projekt, der skal mindske CO2-niveauet i atmosfæren ved at plante en skov i Sahara.

Olimilliardæren bag St1 vil plante en skov i Sahara for at udvinde kuldioxid. Arkivfoto..

17.10.2018

CSR.dk

"Det føles fantastisk endelig at få sat gang i tingene. Ligesom IPCC-rapporten for nylig viste, er det ikke nok blot at reducere udslippet. For at undgå en klimakatastrofe skal den kuldioxid, der allerede er udledt, bringes tilbage fra atmosfæren”, siger Mika Anttonen til di.se og fortsætter:

"Problemet er, at der næsten ikke sker noget, og derfor vil vi nu gå forrest for at vise, at skovplantning forhåbentligt kan hjælpe til på en større skala."

Pilotprojekt i Marokko
Startskuddet bliver et treårigt pilotprojekt i Marokko. 16.000 træer skal plantes på et fire hektar stort område i Rhamna Ben Guerir.

Formålet med pilotprojektet er, at undersøge muligheden for effektivt og omkostningsfrit at reducere kulstof-udslippet i atmosfæren ved at plante en skov, der har optimale jordforbedrings- og vandingsteknikker.

St1 samarbejder med forskere fra universiteter i både Marokko og Finland.

Læs også: Klimapris: Sønderborg på EU-kortet

"For at projektet kan blive til en kommerciel metode til at reducere udledningen af ​​kuldioxid, kræver det bl.a. en certificeret målemetode, som vi nu forsøger at udvikle sammen med flere af de mest fremtrædende forskere på området”, siger Mika Anttonen til di.se.

Iværksætteren har tidligere udtalt til Di, at hans vigtigste mission i fremtiden er, at bekæmpe klimatruslerne med alle de midler han har. ST1 vil bl.a. investere milliarder i gradvist at producere flere bæredygtige brændsler.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K