Finsk oliemilliardær vil udvinde kuldioxid

Energiselskabet St1 påbegynder et projekt, der skal mindske CO2-niveauet i atmosfæren ved at plante en skov i Sahara.

Olimilliardæren bag St1 vil plante en skov i Sahara for at udvinde kuldioxid. Arkivfoto..

17.10.2018

CSR.dk

"Det føles fantastisk endelig at få sat gang i tingene. Ligesom IPCC-rapporten for nylig viste, er det ikke nok blot at reducere udslippet. For at undgå en klimakatastrofe skal den kuldioxid, der allerede er udledt, bringes tilbage fra atmosfæren”, siger Mika Anttonen til di.se og fortsætter:

"Problemet er, at der næsten ikke sker noget, og derfor vil vi nu gå forrest for at vise, at skovplantning forhåbentligt kan hjælpe til på en større skala."

Pilotprojekt i Marokko
Startskuddet bliver et treårigt pilotprojekt i Marokko. 16.000 træer skal plantes på et fire hektar stort område i Rhamna Ben Guerir.

Formålet med pilotprojektet er, at undersøge muligheden for effektivt og omkostningsfrit at reducere kulstof-udslippet i atmosfæren ved at plante en skov, der har optimale jordforbedrings- og vandingsteknikker.

St1 samarbejder med forskere fra universiteter i både Marokko og Finland.

Læs også: Klimapris: Sønderborg på EU-kortet

"For at projektet kan blive til en kommerciel metode til at reducere udledningen af ​​kuldioxid, kræver det bl.a. en certificeret målemetode, som vi nu forsøger at udvikle sammen med flere af de mest fremtrædende forskere på området”, siger Mika Anttonen til di.se.

Iværksætteren har tidligere udtalt til Di, at hans vigtigste mission i fremtiden er, at bekæmpe klimatruslerne med alle de midler han har. ST1 vil bl.a. investere milliarder i gradvist at producere flere bæredygtige brændsler.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online