Regeringen vil give Innovationsfonden central rolle i grøn omstilling

Innovationsfonden står næste år toæ at modtage to mia. kr. til grøn teknologi og forskning. Direktør Tore Duvold fortæller, at fonden i mange år har haft fokus på det grønne og kalder det enormt spændende, hvis de får penge til at fortsætte og udvide det arbejde.

17.10.2019

CSR.dk

I regeringens finanslovsudspil lægges der op til, at Innovationsfonden i 2020 modtager to mia. kr., som primært er øremærket grøn teknologi og forskning. Dermed får Innovationsfonden en helt central rolle i kampen om at nå en CO2-reduktion på 70 procent i 2030.

Læs også: Innovationsfondens nye klimapanel skal bringe forskere og virksomheder sammen

Det skriver Finans.dk.

”Det tegner sig til, at vi fortsat får en meget vigtig rolle i forhold til investeringer i klima, og det er vi klar til”, siger direktør i Innovationsfonden, Tore Duvold, til Finans.dk og fortsætter:

”Det er enormt spændende at sidde med det ansvar, men der er også en stor risiko involveret. Vi skal være ydmyge over for vores rolle i samfundet”.

Det, der adskiller Innovationsfonden fra rigtig mange andre offentlige virksomheder og fonde, er, at de har fagmedarbejdere ansat. Normalt er det noget, man køber sig til efter behov, fortæller Tore Duvold.

Ifølge ham er det helt nødvendigt, men også en kæmpe styrke at have medarbejdere, der kender et område ned til mindste detalje, når de skal vurdere et projekts potentiale.

”Noget af det vigtigste er egentlig, om projektet har de rette kompetencer til, at det kan realiseres. Så kan vi godt understøtte radikale projekter, som kan opfattes som vilde”, fortæller Tore Duvold til Finans.dk og fortsætter:

”Det går galt en gang i mellem. Vi investerer i en tidlig fase, og det er ikke alle, der kommer i mål”.

Han tilføjer dog hurtigt, at det ikke nødvendigvis er negativt, at man ikke kommer i mål.

”Det kan være, at de får skabt noget viden, der kan bruges andre steder. Det gælder om at være fleksibel og nysgerrig”, siger Tore Duvold til Finans.dk.

Har investeret 2,3 mia. kr. i grønne projekter
Innovationsfonden blev startet i 2014 som en fusion mellem de tre fonde Rådet for Teknologi og Innovation, Det Strategiske Forskningsråd og Højteknologifonden, og har siden sin start haft et fokus på det grønne område.

I dag har de 2,3 mia. kr. investeret i grønne projekter ud af i alt 8,5 mia. kr., oplyser fonden. Men ifølge Tore Duvold har det grønne fået ekstra fokus de seneste år.

”Vi kan se det på de ansøgninger, vi får ind, at de har mere fokus på det grønne. På den måde er det er spejl af vores samfund”, fortæller han til Finans.dk.

Det kræver mange forskellige tiltag at nå til en reduktion på 70 pct., fortæller Tore Duvold og kommer med et bud på, hvad det næste helt store indenfor det grønne bliver.

”Den helt store udfordring er lagring af vedvarende energi, og det kan blive det næste helt store”, siger han til Finans.dk og fortsætter:

Læs også: Milliardfonde stiller større krav til investeringer

”Hvis vi finder en løsning til at lagre vedvarende energi, kan Danmark sådan set levere grøn energi til hele Europa”.

- JMA

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK