Regeringen vil give Innovationsfonden central rolle i grøn omstilling

Innovationsfonden står næste år toæ at modtage to mia. kr. til grøn teknologi og forskning. Direktør Tore Duvold fortæller, at fonden i mange år har haft fokus på det grønne og kalder det enormt spændende, hvis de får penge til at fortsætte og udvide det arbejde.

17.10.2019

CSR.dk

Det skriver Finans.dk.

”Det tegner sig til, at vi fortsat får en meget vigtig rolle i forhold til investeringer i klima, og det er vi klar til”, siger direktør i Innovationsfonden, Tore Duvold, til Finans.dk og fortsætter:

”Det er enormt spændende at sidde med det ansvar, men der er også en stor risiko involveret. Vi skal være ydmyge over for vores rolle i samfundet”.

Det, der adskiller Innovationsfonden fra rigtig mange andre offentlige virksomheder og fonde, er, at de har fagmedarbejdere ansat. Normalt er det noget, man køber sig til efter behov, fortæller Tore Duvold.

Ifølge ham er det helt nødvendigt, men også en kæmpe styrke at have medarbejdere, der kender et område ned til mindste detalje, når de skal vurdere et projekts potentiale.

”Noget af det vigtigste er egentlig, om projektet har de rette kompetencer til, at det kan realiseres. Så kan vi godt understøtte radikale projekter, som kan opfattes som vilde”, fortæller Tore Duvold til Finans.dk og fortsætter:

”Det går galt en gang i mellem. Vi investerer i en tidlig fase, og det er ikke alle, der kommer i mål”.

Han tilføjer dog hurtigt, at det ikke nødvendigvis er negativt, at man ikke kommer i mål.

”Det kan være, at de får skabt noget viden, der kan bruges andre steder. Det gælder om at være fleksibel og nysgerrig”, siger Tore Duvold til Finans.dk.

Har investeret 2,3 mia. kr. i grønne projekter
Innovationsfonden blev startet i 2014 som en fusion mellem de tre fonde Rådet for Teknologi og Innovation, Det Strategiske Forskningsråd og Højteknologifonden, og har siden sin start haft et fokus på det grønne område.

I dag har de 2,3 mia. kr. investeret i grønne projekter ud af i alt 8,5 mia. kr., oplyser fonden. Men ifølge Tore Duvold har det grønne fået ekstra fokus de seneste år.

”Vi kan se det på de ansøgninger, vi får ind, at de har mere fokus på det grønne. På den måde er det er spejl af vores samfund”, fortæller han til Finans.dk.

Det kræver mange forskellige tiltag at nå til en reduktion på 70 pct., fortæller Tore Duvold og kommer med et bud på, hvad det næste helt store indenfor det grønne bliver.

”Den helt store udfordring er lagring af vedvarende energi, og det kan blive det næste helt store”, siger han til Finans.dk og fortsætter:

Læs også: Milliardfonde stiller større krav til investeringer

”Hvis vi finder en løsning til at lagre vedvarende energi, kan Danmark sådan set levere grøn energi til hele Europa”.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online