Finansbranchens nye task force skal hjælpe med at opdage og bekæmpe hvidvask

Finans Danmark lancerer en arbejdsgruppe med juraprofessor Linda Nielsen i spidsen, der skal hjælpe sektoren med at finde løsninger på, hvordan indsatsen imod hvidvask fremadrettet styrkes i den finansielle sektor.

Finans Danmark lancerer en arbejdsgruppe, der skal opdage og bekæmpe hvidvask, og forhåbentlig kan rette op på tilliden til finanssektoren blandt befolkningen. Arkivfoto.

03.12.2018

CSR.dk

Der skal mere fokus på bekæmpelsen af hvidvask i den finansielle sektor. Brancheforeningen Finans Danmark peger i hvert fald på, at den seneste tids række af skandaler har gjort, at tilliden fra politikere og befolkning efterhånden kan ligge på et meget lille sted. Derfor lancerer de nu en arbejdsgruppe, der skal opdage og bekæmpe hvidvask.

Det skriver Berlingske.

Læs også: CBS stopper fremtidigt samarbejde med Danske Bank

”Vi kender alle sammen principperne for bekæmpelsen af hvidvask. Men vi skal fra principper til praksis. Det er en vanskelig og vigtig manøvre. Der skal ske et bedre samarbejde internt i sektoren, og der kan måske også organiseres et bedre samarbejde med SØIK i forhold til alle indberetningerne om mistænkelige transaktioner”, siger juraprofessor Linda Nielsen fra Københavns Universitet, der bliver et af task forcens fire eksterne medlemmer, til Berlingske.

Udover de fire eksterne medlemmer, der bliver ført an af netop Linda Nielsen, så består arbejdsgruppen af interne eksperter fra en række af landets finansvirksomheder, blandt andre koncerndirektørerne Carsten Egeriis og Anders Jensen fra henholdsvis Danske Bank og Nykredit.

Arbejdet indledes i starten af 2019, og i løbet af fjerde kvartal næste år skal der afleveres en række anbefalinger til bestyrelsen i Finans Danmark. Linda Nielsen kalder det en ”enormt spændende opgave”, som altså også kan inkludere et parløb med Bagmandspolitiet – Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK).

De eksterne medlemmer af arbejdsgruppen

Fire uafhængige eksperter skal stå for den eksterne inspiration i arbejdsgruppen. De får ifølge Finans Danmark "et beskedent moderat beløb, som afspejler den tid, de skal allokere til projektet".

  1. Formand: Linda Nielsen. Juraprofessor på Københavns Universitet. Professor i Globaliseringsret. Tidligere formand for Etisk Råd og vicepræsident i EUs Etikkomité.
  2. Lars Krull. Seniorrådgiver Aalborg Universitet. Specialiseret i erhvervsøkonomi og handel med fokusområder som styring og regulering af finansielle institutioner, bank, sparekasser og finansiel regulering.
  3. Per Gunslev. Statsautoriseret revisor og tidligere partner, EY. Har gennem mange år beskæftiget sig med revision og rådgivning af børsnoterede virksomheder særligt i den finansielle sektor. Medlem af Komité for god selskabsledelse. Underviser desuden på bestyrelsesuddannelsen for finansielle virksomheder på CBS.
  4. Anne Birgitte Gammeljord. Advokat hos Rovsing & Gammeljord. Specialiseret inden for insolvensretten. Har været formand for de europæiske advokatsamfunds (CCBE) hvidvaskkomité 2010-2015 og medlem af komitéen siden 2003. Har i den forbindelse bl.a. været involveret omkring arbejdet med det tredje og fjerde hvidvaskdirektiv.

Kilde: Berlingske.

Vil gøre gavn
Over for Berlingske giver Linda Nielsen udtryk for, at hun håber at kunne bringe sin erfaring i spil, blandt andet fra sit arbejde i EU-regi, Etisk Råd og Det Kriminalpræventive Råd. Derudover kommer advokaten, bankforskeren og revisoren med deres synspunkter.

”Hvis vi tilsammen kan udstikke en retning, som vi mener er fornuftig, så vil det være med til at gøre en forskel. Vi kan forhåbentlig også lave vejledninger i forhold til, hvad der er hvidt og sort, samt hvad der er gråt, hvor bankerne skal passe på. Så gør vi gavn”, siger Linda Nielsen til Berlingske.

Steen Vallentin, der er lektor i virksomheders sociale ansvar ved Institut for Ledelse og Filosofi på CBS, kalder arbejdsgruppen et ”oplagt tiltag”, fordi branchen har brug for at signalere evnen til selvjustits.

”Det har langt større legitimitet, når det her sker på brancheniveau, end hvis det bare var eksempelvis Danske Bank”, siger han til Berlingske.

Læs også: Diktatur har hvidvasket 18 mia. kr. gennem Danske Bank

Ifølge Steen Vallentin må tiden dog vise, om arbejdsgruppen blot bliver en form for syltekrukke. Om det er et tiltag, der kommer frem til noget konkret, eller blot er ”endnu en anledning til at sætte sig sammen om et bord og sludre om verdenssituationen”.

”Det er fint, at branchen arbejder på at holde orden i egne rækker. Kynisk betragtet kan man snakke om en måde at afværge en storm på. Men det er også en oplagt del af en bevægelse hen mod større ansvarlighed. Det må komme an på, hvad der kommer ud af det”, siger han til Berlingske.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København