Finansbranchens nye task force skal hjælpe med at opdage og bekæmpe hvidvask

Finans Danmark lancerer en arbejdsgruppe med juraprofessor Linda Nielsen i spidsen, der skal hjælpe sektoren med at finde løsninger på, hvordan indsatsen imod hvidvask fremadrettet styrkes i den finansielle sektor.

Finans Danmark lancerer en arbejdsgruppe, der skal opdage og bekæmpe hvidvask, og forhåbentlig kan rette op på tilliden til finanssektoren blandt befolkningen. Arkivfoto.

03.12.2018

CSR.dk

Der skal mere fokus på bekæmpelsen af hvidvask i den finansielle sektor. Brancheforeningen Finans Danmark peger i hvert fald på, at den seneste tids række af skandaler har gjort, at tilliden fra politikere og befolkning efterhånden kan ligge på et meget lille sted. Derfor lancerer de nu en arbejdsgruppe, der skal opdage og bekæmpe hvidvask.

Det skriver Berlingske.

Læs også: CBS stopper fremtidigt samarbejde med Danske Bank

”Vi kender alle sammen principperne for bekæmpelsen af hvidvask. Men vi skal fra principper til praksis. Det er en vanskelig og vigtig manøvre. Der skal ske et bedre samarbejde internt i sektoren, og der kan måske også organiseres et bedre samarbejde med SØIK i forhold til alle indberetningerne om mistænkelige transaktioner”, siger juraprofessor Linda Nielsen fra Københavns Universitet, der bliver et af task forcens fire eksterne medlemmer, til Berlingske.

Udover de fire eksterne medlemmer, der bliver ført an af netop Linda Nielsen, så består arbejdsgruppen af interne eksperter fra en række af landets finansvirksomheder, blandt andre koncerndirektørerne Carsten Egeriis og Anders Jensen fra henholdsvis Danske Bank og Nykredit.

Arbejdet indledes i starten af 2019, og i løbet af fjerde kvartal næste år skal der afleveres en række anbefalinger til bestyrelsen i Finans Danmark. Linda Nielsen kalder det en ”enormt spændende opgave”, som altså også kan inkludere et parløb med Bagmandspolitiet – Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK).

De eksterne medlemmer af arbejdsgruppen

Fire uafhængige eksperter skal stå for den eksterne inspiration i arbejdsgruppen. De får ifølge Finans Danmark "et beskedent moderat beløb, som afspejler den tid, de skal allokere til projektet".

  1. Formand: Linda Nielsen. Juraprofessor på Københavns Universitet. Professor i Globaliseringsret. Tidligere formand for Etisk Råd og vicepræsident i EUs Etikkomité.
  2. Lars Krull. Seniorrådgiver Aalborg Universitet. Specialiseret i erhvervsøkonomi og handel med fokusområder som styring og regulering af finansielle institutioner, bank, sparekasser og finansiel regulering.
  3. Per Gunslev. Statsautoriseret revisor og tidligere partner, EY. Har gennem mange år beskæftiget sig med revision og rådgivning af børsnoterede virksomheder særligt i den finansielle sektor. Medlem af Komité for god selskabsledelse. Underviser desuden på bestyrelsesuddannelsen for finansielle virksomheder på CBS.
  4. Anne Birgitte Gammeljord. Advokat hos Rovsing & Gammeljord. Specialiseret inden for insolvensretten. Har været formand for de europæiske advokatsamfunds (CCBE) hvidvaskkomité 2010-2015 og medlem af komitéen siden 2003. Har i den forbindelse bl.a. været involveret omkring arbejdet med det tredje og fjerde hvidvaskdirektiv.

Kilde: Berlingske.

Vil gøre gavn
Over for Berlingske giver Linda Nielsen udtryk for, at hun håber at kunne bringe sin erfaring i spil, blandt andet fra sit arbejde i EU-regi, Etisk Råd og Det Kriminalpræventive Råd. Derudover kommer advokaten, bankforskeren og revisoren med deres synspunkter.

”Hvis vi tilsammen kan udstikke en retning, som vi mener er fornuftig, så vil det være med til at gøre en forskel. Vi kan forhåbentlig også lave vejledninger i forhold til, hvad der er hvidt og sort, samt hvad der er gråt, hvor bankerne skal passe på. Så gør vi gavn”, siger Linda Nielsen til Berlingske.

Steen Vallentin, der er lektor i virksomheders sociale ansvar ved Institut for Ledelse og Filosofi på CBS, kalder arbejdsgruppen et ”oplagt tiltag”, fordi branchen har brug for at signalere evnen til selvjustits.

”Det har langt større legitimitet, når det her sker på brancheniveau, end hvis det bare var eksempelvis Danske Bank”, siger han til Berlingske.

Læs også: Diktatur har hvidvasket 18 mia. kr. gennem Danske Bank

Ifølge Steen Vallentin må tiden dog vise, om arbejdsgruppen blot bliver en form for syltekrukke. Om det er et tiltag, der kommer frem til noget konkret, eller blot er ”endnu en anledning til at sætte sig sammen om et bord og sludre om verdenssituationen”.

”Det er fint, at branchen arbejder på at holde orden i egne rækker. Kynisk betragtet kan man snakke om en måde at afværge en storm på. Men det er også en oplagt del af en bevægelse hen mod større ansvarlighed. Det må komme an på, hvad der kommer ud af det”, siger han til Berlingske.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K