Fem millioner til vandteknologier

Der er nu åbnet for ansøgning om tilskud til miljøteknologiske projekter, der kan løse problemer med drikkevand, spildevand og overfladevand.

12.06.2009

CSR.dk

Iværksættere og virksomheder kan nu søge Miljøministeriet om at få del i tilskudsmidler på i alt fem millioner til udvikling af grønne teknologier. Pengene er reserveret udvikling, test og demonstration af miljøteknologiske tiltag inden for områderne vand og klima, spildevand, grundvand og overfladevand.

Også i 2008 blev der fordelt penge til miljøteknologiske projekter. Der blev givet i alt 24,5 mio. kr. til 33 projekter – fx projekter der skal håndtere og udnytte de større regnmængder som følge af klimaforandringerne. Se: www.blst.dk/Nyheder/miljoetek.html

Det tilskud på fem millioner kr., der nu kan søges er reserveret løsning af problemer med blandt andet øgede regnvandsmængder, spildevand i mindre byer og hospitalsspildevand.

Da regeringen præsenterede handlingsplan for miljøteknologi i 2007, blev der afsat samlet godt en milliard kr. over de næste tre til fire år. Senere i denne måned afholdes det tredje møde i miljøministerens Erhvervsforum for miljøteknologi, der blandt andet skal komme med input til regeringens videre arbejde med miljøteknologi.

"Nu ser vi på erfaringerne fra den første handlingsplan for miljøteknologi, og hvordan det er gået med de mange projekter, der alle bidrager med at skabe et sundere, renere og mere bæredygtigt miljø. Det er givet, at regeringen også fremover vil investere i udviklingen af miljøteknologi både af hensyn til natur og miljø og af hensyn til danske arbejdspladser," siger miljøminister Troels Lund Poulsen.

Ansøgningsfristen er den 21. august, kl. 12. Nærmere oplysninger om miljøteknologi og støttevilkår kan findes på hjemmesiden www.ecoinnovation.dk .

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København maj 2026

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

03.03.2026

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle