Faretruende høje temperaturer rammer Sibirien

Maj måned slår i år alle varmerekorder i Sibirien, hvilket bekymrer klimaforskere. Hvis permafrosten smelter, vil det medføre en række ubehagelige konsekvenser for klimaet.

Hvis Sibiriens permafrost smelter, kan det have store konsekvenser for klimaet. Arkivfoto..

24.06.2020

CSR.dk

Eksperter advarer nu om, at der er fare på færde i Sibirien.

Maj har – efter en varm vinter, hvor temperaturen konsekvent har ligget ti grader over normalen – slået alle varmerekorder.

Verkhojansk, det koldeste område på den nordlige halvkugle, har i juni måned normalt ikke temperaturer over ti grader, men i år er der målt op til 38 graders varme. Det skriver Politiken.

Og de høje temperaturer kan få permafrosten til at smelte, mener bekymrede eksperter. Det kan have store klimamæssige konsekvenser.

”Hvis permafrosten forsvinder, kan en meget stor mængde af den metangas, der i dag er fanget under permafrosten, slippe ud til atmosfæren”, siger klimaforsker Martin Stendel fra DMI til Politiken.

Skyldes klimaforandringer
Meget peger på, at de usædvanlige varmegrader i Sibirien skyldes klimaforandringer.

”Hvis vi antager, at klimaet ikke ændrer sig, og samtidig ser på de seneste 30 års middelværdier og standardafvigelserne, ville det statistik set kun ske én gang i løbet af 100.000 år, at der vil være en så varm maj måned. Det er faktisk så sjældent, at det i virkeligheden ikke vil kunne forklares uden at acceptere, at klimaet rent faktisk ændrer sig”, siger Martin Stendel til Politiken.

Udover klimaforandringer kan de høje temperaturer og den smeltende permafrost i Sibirien føre til større skovbrande om sommeren, gøre byområder ubeboelige og skade den russiske økonomi betragteligt.

Også Antonio Guterres, FN's generalsekretær, er dybt bekymret over udviklingen. 

"Vores planet sender os tydelige signaler", skriver han på Twitter. "Behovet for øjeblikkelig og ambitiøs klimaaktion er større end nogensinde".

Læs også: Statoil: Trump gør FN’s temperaturmål urealistisk

Danske Sara Krüger Falk, administrerende direktør i Global Compact Network Danmark, erklærer sig enig. Hun kalder temperaturstigningerne rystende:

"Godt, at vi har en klimaaftale i Danmark, men der er brug for handling nu!"

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle