Får 35 millioner til mere bæredygtig turisme: København skal lede nyt EU-projekt

Hvordan kan vi sikre en bæredygtig og balanceret turisme i takt med, at fortsat flere turister kommer til København? Det skal et helt nyt EU-projekt kortlægge. Og i front for projektet er København, der sammen med centrale partnere har fået 35 millioner kroner til udvikle nye metoder til at måle og styre turismen.

Foto: Via Ritzau

12.09.2024

CSR.dk

CULTIGEN hedder et helt nyt EU-initiativ, der skal give viden og input til mere bæredygtig turisme, som storbyer verden over kan lade sig inspirere af.

I spidsen for projektet er Københavns Kommune, der sammen med Aalborg Universitet, Wonderful Copenhagen, We Do Democracy, Nationalmuseet, Københavns Museum og Storyhunt har fået 35 millioner til at se på nye løsninger, der kan sikre en balanceret og bæredygtig udvikling af turismen.

”Turismen er vigtig for København. Derfor er jeg glad for bevillingen, som jeg håber, kommer til at sætte skub på den bæredygtige turisme. Hvis København skal konkurrere med andre storbyer, så skal vi vise turisterne alt det unikke, København rummer. Det gør vi bl.a. ved at sprede turismen ud i alle bydele – til de steder, som københavnerne selv bruger f.eks. Saxogade med sine mange lokale, bæredygtige og socialt ansvarlige virksomheder. Måske vi med projektet kan få flere gader som Saxogade rundt i byen samt nye input, som kan understøtte København som grøn og international erhvervsby” siger kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune Mia Nyegaard (RV).

Netop i København forventes antallet af overnatninger at stige betragteligt frem mod 2030. Det stiller krav om nye løsninger, der kan sikre en balanceret og bæredygtig udvikling.

For i takt med flere turister, oplever flere storbyer verden over også udfordringer, der følger med den voksende turisme.

Derfor skal CULTIGEN arbejde med en lang række forskellige initiativer, der alle skal udvikles over de næste 3,5 år.

Det er meningen, at projektet skal skabe et solidt fundament for fremtidige strategier og initiativer, der styrker bæredygtig turismeudvikling og bidrager med ny viden til både København og andre byer.

Disse initiativer vil CULTIGEN kigge på:

CULTIGEN skal i samarbejde med Nationalmuseet og Københavns Museum udvikle nye kulturelle aktiviteter.

Aalborg Universitet vil skabe nye digitale metoder til at måle turisters adfærd og udvikle platforme, der styrker dialogen mellem borgere og turister.

StoryHunt vil udvikle nye turismeprodukter med fokus på spredning af turismen.

Københavns Kommune leder projektet og udvikler en drejebog for borgerinddragelse og bæredygtig turisme, som kan anvendes af både København og andre byer.

We Do Democracy arrangerer borgersamlinger og faciliterer dialog med lokale foreninger, mens Wonderful Copenhagen udvikler nye destinationer og støtter turismeaktører i at nå et bredere publikum, en indsats der bygger videre på eksisterende initiativer som Comeback Copenhagen og Tourism Together.

Fakta

  • Projektet er støttet af European Urban Initiative (EUI) med en bevilling på 35 millioner kroner.

     
  • Projektet ledes af Københavns Kommune i samarbejde med Aalborg Universitet, Wonderful Copenhagen, We Do Democracy, Nationalmuseet, Københavns Museum og Storyhunt, der sammen skal bidrage til udviklingen af innovative løsninger for bæredygtig turisme.

- EHS

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K