Får 35 millioner til mere bæredygtig turisme: København skal lede nyt EU-projekt

Hvordan kan vi sikre en bæredygtig og balanceret turisme i takt med, at fortsat flere turister kommer til København? Det skal et helt nyt EU-projekt kortlægge. Og i front for projektet er København, der sammen med centrale partnere har fået 35 millioner kroner til udvikle nye metoder til at måle og styre turismen.

Foto: Via Ritzau

12.09.2024

CSR.dk

CULTIGEN hedder et helt nyt EU-initiativ, der skal give viden og input til mere bæredygtig turisme, som storbyer verden over kan lade sig inspirere af.

I spidsen for projektet er Københavns Kommune, der sammen med Aalborg Universitet, Wonderful Copenhagen, We Do Democracy, Nationalmuseet, Københavns Museum og Storyhunt har fået 35 millioner til at se på nye løsninger, der kan sikre en balanceret og bæredygtig udvikling af turismen.

”Turismen er vigtig for København. Derfor er jeg glad for bevillingen, som jeg håber, kommer til at sætte skub på den bæredygtige turisme. Hvis København skal konkurrere med andre storbyer, så skal vi vise turisterne alt det unikke, København rummer. Det gør vi bl.a. ved at sprede turismen ud i alle bydele – til de steder, som københavnerne selv bruger f.eks. Saxogade med sine mange lokale, bæredygtige og socialt ansvarlige virksomheder. Måske vi med projektet kan få flere gader som Saxogade rundt i byen samt nye input, som kan understøtte København som grøn og international erhvervsby” siger kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune Mia Nyegaard (RV).

Netop i København forventes antallet af overnatninger at stige betragteligt frem mod 2030. Det stiller krav om nye løsninger, der kan sikre en balanceret og bæredygtig udvikling.

For i takt med flere turister, oplever flere storbyer verden over også udfordringer, der følger med den voksende turisme.

Derfor skal CULTIGEN arbejde med en lang række forskellige initiativer, der alle skal udvikles over de næste 3,5 år.

Det er meningen, at projektet skal skabe et solidt fundament for fremtidige strategier og initiativer, der styrker bæredygtig turismeudvikling og bidrager med ny viden til både København og andre byer.

Disse initiativer vil CULTIGEN kigge på:

CULTIGEN skal i samarbejde med Nationalmuseet og Københavns Museum udvikle nye kulturelle aktiviteter.

Aalborg Universitet vil skabe nye digitale metoder til at måle turisters adfærd og udvikle platforme, der styrker dialogen mellem borgere og turister.

StoryHunt vil udvikle nye turismeprodukter med fokus på spredning af turismen.

Københavns Kommune leder projektet og udvikler en drejebog for borgerinddragelse og bæredygtig turisme, som kan anvendes af både København og andre byer.

We Do Democracy arrangerer borgersamlinger og faciliterer dialog med lokale foreninger, mens Wonderful Copenhagen udvikler nye destinationer og støtter turismeaktører i at nå et bredere publikum, en indsats der bygger videre på eksisterende initiativer som Comeback Copenhagen og Tourism Together.

Fakta

  • Projektet er støttet af European Urban Initiative (EUI) med en bevilling på 35 millioner kroner.

     
  • Projektet ledes af Københavns Kommune i samarbejde med Aalborg Universitet, Wonderful Copenhagen, We Do Democracy, Nationalmuseet, Københavns Museum og Storyhunt, der sammen skal bidrage til udviklingen af innovative løsninger for bæredygtig turisme.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby