Fanø skruer ned for energiforbruget

Nok er Fanø Danmarks næstmindste kommune, men de vil opnå meget store energibesparelser. Her går de nemlig ind i kampen mod klimaændringerne. Og det bliver gjort med LED-lys.

17.08.2009

CSR.dk

På Fanø vil de gerne gå forrest i kampen mod klimaændringerne. Derfor bliver der tændt for LED-lyset, når øens nye sundhedshus bliver indviet den 4. september i år. Både indenfor og udenfor skal sundhedshuset lyses op af LED-lyskilder, der ifølge Fanø Kommune skal kunne skære 70 procent af energiforbruget.

”På Fanø har vi et særligt ansvar for at bidrage til et minde energiforbrug. Stiger havene drastisk og hurtigt, er vi truet som samfund. Ved at gå forrest med den ny lysteknologi kan vi bidrage med erfaringer som kan komme alle til gode,” siger Fanøs borgmester Erik Nørreby (V).

Økonomisk forsvarligt
Fanøs kommunaldirektør Lars Olsen fik ideen til den LED-oplyste bygning fra en Philips LED-løsning på Fanøs hollandske venskabsø Ameland. Derefter var det op til direktør Michael Madsen fra belysningsfirmaet Delux Denmark at skabe Fanøs LED-løsning.

”Jeg har beskæftiget mig med LED siden 2004, men først nu er markedet ved at blive modent: Glødepæren udfases, kvaliteten af LED er steget og flere tænker reduktion af CO2 og bæredygtighed i det hele taget ind,” siger Michael Madsen.

Det handler for Fanø om at spare på CO2’en. Men fordi bygningen, som det nye sundhedshus skal ligge i er bevaringsværdigt, er der ikke så mange tiltag, som kommunen kan tage. Derfor bliver huset udstyret med LED-lys fra kælder til loft, energisparende glas og isolering.

”Vi vil gerne bevise, at LED er økonomisk forsvarligt. Det koster os en million mere end almindelige lyskilder, men det er vores investering,” siger kommunaldirektør Lars Olsen.

LED holder længere
Udover den forventede energibesparelse på omkring 70 procent og en reduktion af CO2-udledningen i forhold til traditionelle lyskilder, har LED-lyset endnu en miljømæssig fordel:

”Der skal ikke løbende udskiftes og bortskaffes flere end 1300 lysrør, der indeholder kviksølv. LED-lys har nemlig en levetid på minimum 50.000 timer, så der går flere år mellem udskiftningerne,” fremhæver belysningskonsulent Jørgen Bo Jensen, Philips, som leverer lysløsningen til den 3230 mand store ø-kommune.

Derudover bliver huset udstyret med et lysstyringssystem, så en stor del af lyset tændes og slukkes automatisk og kun er tændt, når der er mennesker i rummet. På den måde kan Fanø ikke abre skære ned på energien men også på elregningen.

En af Europas første
Lyset bliver et vigtigt omdrejningspunkt for det nye sundhedshus, da de nye lyskilder eksempelvis også indendørs vil give mulighed for at skabe stemninger, fordi lyset kan ændres nemt og hurtigt.

”LED-lyskilder slår lysstofrørene på længere levetid og muligheden for at anvende forskellige farver,” fortæller Michael Madsen.

Sundhedshuset på 3100 m2 skal være en af Europas første offentlige bygninger, hvor der udelukkende anvendes LED-lys inde og ude. Og huset skal indeholde alle øens sundhedsaktiviteter, fra lægehus til genoptræning og rehabilitering.

Projektet gennemføres i et tæt samarbejde mellem Fanø Kommune, Hou + Partnere Arkitekter A/S, Delux Denmark A/S, Ingeniørgruppen i Varde, Dan-Ejendomme as, PKA og Philips.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn