Falck sender de ansattes julegave til børn i Sydamerika

På rigtig mange arbejdspladser får de ansatte en gave af arbejdsgiveren, når julen nærmer sig. Sådan bliver det bare ikke hos Falck i år, da de i stedet vil være ’generøs over for andre’ og donere pengene til børn og familier i Sydamerika.

De penge, som Falck plejer at bruge på julegaver til de ansatte, bliver i stedet doneret til organisationen Sinergias i år. Arkivfoto..

21.12.2018

CSR.dk

Indtil i år har Falck-ansatte altid fået en julegave af arbejdsgiveren, men i år bliver det i stedet en velgørenhedsorganisation, som hjælper børn og familier i Sydamerika, der får glæde af Falcks julegavebudget.

Det skriver BT.

Læs også: Ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver

Det nye tiltag sker, fordi Falck i år vil markere julen ved at være ’generøs over for andre’, og de donerer derfor 2,6 millioner kroner til organisationen 'Sinergias', som arbejder på at opbygge et bæredygtigt sundhedssystem for op til 6.000 indfødte i et isoleret område af Amazonas-regnskoven i Colombia. I dag lider de af sygdomme, som vil kunne udryddes med adgang til basale sundhedsydelser.

”Julegaven er fra os alle sammen. Det er en ny måde at anerkende det gode arbejde, som vores 32.000 medarbejdere udfører hver time, hver dag, hele året rundt. Det er en gave fra og til os alle sammen”, forklarer Falcks administrerende direktør, Jakob Riis, i en pressemeddelelse.

Medarbejderne er positive
De 2,6 millioner kroner svarer til det beløb, Falck sidste år brugte på at give julegaver til omkring halvdelen af medarbejderne. Når ikke alle medarbejderne fik julegaver førhen, skyldes det, at en del af Falcks medarbejdere er frivillige eller arbejder på deltid.

Ifølge Falcks ledelse har medarbejderne taget positivt imod det nye initiativ - som koster dem en julegave fra arbejdsgiveren.

”Når jeg taler med kollegaer, er det min oplevelse, at skuffelsen over ikke at modtage en mindre julegave hurtigt går væk og i stedet bliver erstattet af stolthed over at kunne hjælpe andre i nød med en donation fra os alle. Jeg håber, at vi alle sammen kan dele denne stolthed”, siger Jakob Riis ifølge BT.

Læs også: Arlas madspildsarbejde skal skaffe mad til sultne

Om det nye tiltag i de kommende år skal blive til en juletradition i virksomheden, melder Falck ikke noget om.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)