Falck sender de ansattes julegave til børn i Sydamerika

På rigtig mange arbejdspladser får de ansatte en gave af arbejdsgiveren, når julen nærmer sig. Sådan bliver det bare ikke hos Falck i år, da de i stedet vil være ’generøs over for andre’ og donere pengene til børn og familier i Sydamerika.

De penge, som Falck plejer at bruge på julegaver til de ansatte, bliver i stedet doneret til organisationen Sinergias i år. Arkivfoto..

21.12.2018

CSR.dk

Indtil i år har Falck-ansatte altid fået en julegave af arbejdsgiveren, men i år bliver det i stedet en velgørenhedsorganisation, som hjælper børn og familier i Sydamerika, der får glæde af Falcks julegavebudget.

Det skriver BT.

Læs også: Ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver

Det nye tiltag sker, fordi Falck i år vil markere julen ved at være ’generøs over for andre’, og de donerer derfor 2,6 millioner kroner til organisationen 'Sinergias', som arbejder på at opbygge et bæredygtigt sundhedssystem for op til 6.000 indfødte i et isoleret område af Amazonas-regnskoven i Colombia. I dag lider de af sygdomme, som vil kunne udryddes med adgang til basale sundhedsydelser.

”Julegaven er fra os alle sammen. Det er en ny måde at anerkende det gode arbejde, som vores 32.000 medarbejdere udfører hver time, hver dag, hele året rundt. Det er en gave fra og til os alle sammen”, forklarer Falcks administrerende direktør, Jakob Riis, i en pressemeddelelse.

Medarbejderne er positive
De 2,6 millioner kroner svarer til det beløb, Falck sidste år brugte på at give julegaver til omkring halvdelen af medarbejderne. Når ikke alle medarbejderne fik julegaver førhen, skyldes det, at en del af Falcks medarbejdere er frivillige eller arbejder på deltid.

Ifølge Falcks ledelse har medarbejderne taget positivt imod det nye initiativ - som koster dem en julegave fra arbejdsgiveren.

”Når jeg taler med kollegaer, er det min oplevelse, at skuffelsen over ikke at modtage en mindre julegave hurtigt går væk og i stedet bliver erstattet af stolthed over at kunne hjælpe andre i nød med en donation fra os alle. Jeg håber, at vi alle sammen kan dele denne stolthed”, siger Jakob Riis ifølge BT.

Læs også: Arlas madspildsarbejde skal skaffe mad til sultne

Om det nye tiltag i de kommende år skal blive til en juletradition i virksomheden, melder Falck ikke noget om.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom