Første i Danmark: AGF underskriver globalt klimaprogram

Som den første danske fodboldklub har AGF tilsluttet sig FN’s kamp mod klimaforandringer ved at underskrive et internationalt initiativ, der samler sportsklubber, forbund og udøvere fra hele verden i kampen for en global grøn omstilling. 



26.03.2021

CSR.dk

Sports for Climate Action hedder programmet fra FN som AGF nu er med i. Dermed slutter den aarhusianske fodboldklub sig til klubber som Juventus, Tottenham, Paris Saint-Germain, Liverpool, VfL
Wolfsburg og flere andre klubber fra hele verden, der bakker op om FN’s initiativ, som også har opbakning fra forbund som UEFA, IOC og FIFA.

FN Sports for Climate Action-programmet ønsker at samle den globale sportsverden i kampen mod klimaforandringer og samtidig inspirere andre til at deltage i arbejdet for en grøn omstilling. 



"Sport har en kæmpe gennemslagskraft på globalt plan - og især fodbolden kan samle mennesker både lokalt og på tværs af hele verden. Vi mener, at vi som fodboldklub har en unik position i mange
menneskers hjerter, og derfor har vi også et særligt ansvar for at bruge den position til at skabe positive forandringer. Jeg er superstolt over, at vi med vores deltagelse i det her FN-program kan minde os selv og hinanden om, at klimaet også er vores ansvar, og at vi hele tiden skal forsøge at gøre det bedre", siger branding- og bæredygtighedschef, Anne Jensen, fra AGF. 



Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

Fem principper
Programmet har sit udspring i de globale klimamål og forpligter underskriverne til at arbejde efter fem principper: 


• En systematisk indsats for at fremme et større miljøansvar.
• Reduktion af den samlede klimapåvirkning.
• Videndeling og sparring om klimatiltag.
• Fremme bæredygtigt og ansvarligt forbrug.
• Aktiv og opsøgende kommunikation om bæredygtighed og klimaforandringer

"Det er stærke principper som vi i AGF i forvejen arbejder med og har med i vores bæredygtighedsstrategi. Dermed er underskrivelsen af FN’s Sports for Climate Action et vigtigt næste skridt for os,
hvor vi forpligter os - ikke bare til fortsat at gå den vej, men også til at inspirere andre - i og uden for sportens verden - til at gøre en forskel. Og med deltagelsen i FN-programmet kommer vi i båd med
andre fodboldklubber verden over, der også arbejder med bæredygtighed, så der er også en masse international inspiration at hente", siger Anne Jensen, der onsdag i denne uge - sammen med
bestyrelsesformand for AGF A/S, Lars Fournais - underskrev et brev til FN, hvor AGF giver sin officielle opbakning til FN’s Sports for Climate Action-program. 



"Jeg er meget glad for at kunne bekræfte AGF’s støtte til FN’s Sports for Climate Action-initiativ. Med underskriften understreger vi, hvordan vi tager ansvar lokalt og globalt, og at vi med de fem
principper fra initiativet også ønsker at bruge vores platform til at skabe en positiv forandring, sammen med vores fans, sponsorer og andre omkring klubben", siger Lars Fournais.

Fakta
AGF tog i foråret 2020 hul på en ny bæredygtighedsvision og har som den eneste danske fodboldklub en strategi for arbejdet med bæredygtighed og er desuden en af de få klubber i Norden, der har en dediceret bæredygtighedschef ansat.

FN's Sports for Climate Action Framework blev lanceret af det globale sportssamfund og FN’s Climate Change-initiativ (UNFCCC) på COP24-konferencen i Katowice i december 2018. Initiativet søger at bringe sportsorganisationer, fans, atleter, og hold sammen for at skabe opmærksomhed og handling for at nå målene i Parisaftalen.

Læs AGF’s seneste ansvarsrapport her

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online