Første i Danmark: AGF underskriver globalt klimaprogram

Som den første danske fodboldklub har AGF tilsluttet sig FN’s kamp mod klimaforandringer ved at underskrive et internationalt initiativ, der samler sportsklubber, forbund og udøvere fra hele verden i kampen for en global grøn omstilling. 



26.03.2021

CSR.dk

Sports for Climate Action hedder programmet fra FN som AGF nu er med i. Dermed slutter den aarhusianske fodboldklub sig til klubber som Juventus, Tottenham, Paris Saint-Germain, Liverpool, VfL
Wolfsburg og flere andre klubber fra hele verden, der bakker op om FN’s initiativ, som også har opbakning fra forbund som UEFA, IOC og FIFA.

FN Sports for Climate Action-programmet ønsker at samle den globale sportsverden i kampen mod klimaforandringer og samtidig inspirere andre til at deltage i arbejdet for en grøn omstilling. 



"Sport har en kæmpe gennemslagskraft på globalt plan - og især fodbolden kan samle mennesker både lokalt og på tværs af hele verden. Vi mener, at vi som fodboldklub har en unik position i mange
menneskers hjerter, og derfor har vi også et særligt ansvar for at bruge den position til at skabe positive forandringer. Jeg er superstolt over, at vi med vores deltagelse i det her FN-program kan minde os selv og hinanden om, at klimaet også er vores ansvar, og at vi hele tiden skal forsøge at gøre det bedre", siger branding- og bæredygtighedschef, Anne Jensen, fra AGF. 



Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

Fem principper
Programmet har sit udspring i de globale klimamål og forpligter underskriverne til at arbejde efter fem principper: 


• En systematisk indsats for at fremme et større miljøansvar.
• Reduktion af den samlede klimapåvirkning.
• Videndeling og sparring om klimatiltag.
• Fremme bæredygtigt og ansvarligt forbrug.
• Aktiv og opsøgende kommunikation om bæredygtighed og klimaforandringer

"Det er stærke principper som vi i AGF i forvejen arbejder med og har med i vores bæredygtighedsstrategi. Dermed er underskrivelsen af FN’s Sports for Climate Action et vigtigt næste skridt for os,
hvor vi forpligter os - ikke bare til fortsat at gå den vej, men også til at inspirere andre - i og uden for sportens verden - til at gøre en forskel. Og med deltagelsen i FN-programmet kommer vi i båd med
andre fodboldklubber verden over, der også arbejder med bæredygtighed, så der er også en masse international inspiration at hente", siger Anne Jensen, der onsdag i denne uge - sammen med
bestyrelsesformand for AGF A/S, Lars Fournais - underskrev et brev til FN, hvor AGF giver sin officielle opbakning til FN’s Sports for Climate Action-program. 



"Jeg er meget glad for at kunne bekræfte AGF’s støtte til FN’s Sports for Climate Action-initiativ. Med underskriften understreger vi, hvordan vi tager ansvar lokalt og globalt, og at vi med de fem
principper fra initiativet også ønsker at bruge vores platform til at skabe en positiv forandring, sammen med vores fans, sponsorer og andre omkring klubben", siger Lars Fournais.

Fakta
AGF tog i foråret 2020 hul på en ny bæredygtighedsvision og har som den eneste danske fodboldklub en strategi for arbejdet med bæredygtighed og er desuden en af de få klubber i Norden, der har en dediceret bæredygtighedschef ansat.

FN's Sports for Climate Action Framework blev lanceret af det globale sportssamfund og FN’s Climate Change-initiativ (UNFCCC) på COP24-konferencen i Katowice i december 2018. Initiativet søger at bringe sportsorganisationer, fans, atleter, og hold sammen for at skabe opmærksomhed og handling for at nå målene i Parisaftalen.

Læs AGF’s seneste ansvarsrapport her

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle