Første danske cleantech-partnerskab indgået

Onsdag 27. maj indgik IBM og Gridmanager A/S det første danske cleantech partnerskab.

28.05.2009

CSR.dk

Onsdag 27. maj indgik IBM og Gridmanager A/S det første danske cleantech partnerskab. Cleantech-partnerskaberne skal bidrage til regeringens mål om, at Danmark i 2015 skal være blandt de lande i verden med fleste vækstiværksættere. Tanken er, at partnerskaberne skal give iværksætterne mulighed for at få en målrettet virksomhedsrådgivning, som det ikke er muligt at opnå andre steder.
Derfor er der både oplagte forretningsmuligheder, men også miljømæssige potentialer i partnerskabet, fordi elforbruget kan sænkes.

"Lidt populært sagt arbejder vi og Gridmanager indenfor samme felt, men på hver sin side af stikkontakten. IBM udvikler sammen med forsyningsselskaberne, bl.a. DONG Energy, intelligente netværk, der skal sikre den mest optimale ressourceanvendelse i hele elforsyningen. Gridmanager tager det sidste skridt, og fører løsningerne ud til slutbrugerne, siger Anders Quitzau.

"Vores system giver virksomhederne mulighed for at optimere deres ressourceforbrug ved at lade de strømslugende processer finde sted på tidspunkter, hvor elpriserne er lavest. Hvis vi kan få vores løsning og IBMs indsats på den anden side af stikkontakten til at spille sammen, så er vi kommet et stort skridt videre med cleantechløsningerne, hvor energiressourcerne udnyttes så optimalt som muligt. Det næste skridt er at overveje, hvordan en lignende løsning kan anvendes indenfor andre områder som vand, gas, fyringsolie osv., så vi også inden for andre felter kan bidrage til nedbringelsen af CO2-udledningen, siger Mogens Birkelund, ejer og stifter af virksomheden Gridmanager A/S, der arbejder med energibesparelser til virksomheder.

Cleantech-partnerskabsvirksomhederne inkluderer ti internationalt orienterede danske virksomheder, som har givet tilsagn om at ville indgå i partnerskaber med iværksættere. Virksomhederne er udover IBM: Danfoss, Dansk Shell, Dong Energy, Ernst & Young, Grundfos, IRD, Multidata, Rockwool og Maersk Olie og Gas.
Hver virksomhed kan indgå partnerskaber med op til 10 iværksættere.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V