Færger på batteri mellem Helsingør og Helsingborg

De to HH Ferries, der pendler mellem Helsingør og Helsingborg, skal til at sejle udelukkende på elektricitet. Det vil mere end halvere færgernes udledninger, og opladningen bliver fuldautomatisk.

De to HH-fæger, her Tycho Brahe, der pendler mellem Helsingør og Helsingborg, skal snart til at sejle kun på batteri. Foto: HH Ferries.

29.06.2016

CSR.dk

Verdens største emissionsfri elfærger kommer snart til at sejle over Øresund, når HH Ferries to skibe, Tycho Brahe og Aurora, inden længe får installeret hver sit batteri, der vil lade færgerne sejle kun på elektricitet mellem Helsingør og Helsingborg.

Læs også: Renault på vej med 450 elbiler i København

Den nye batteriløsning vil bidrage til at reducere de samlede udledninger fra HH Ferries’ flåde med mere end 50 procent, til gavn for både miljø og passagerer. Batterierne på de to færger vil hver få en kapacitet på 8.320 kWh, svarende til 10.700 bilbatterier.

Det er en del af HH Ferries’ strategi aktivt at beskytte miljøet, og færgeselskabet har siden 2007 overholdt de emissionsregler, som blev implementeret i 2015.

“På den baggrund er vi meget tilfredse med, at vi kan anvende afprøvet teknologi på en innovativ måde og være i stand til at skabe et ny metode til at bibeholde vores position med en meget effektiv rute med stor kapacitet. Ud fra et miljømæssigt synspunkt investerer vi i morgendagens ansvarlige teknologiske løsninger på vej mod en grønnere fremtid”, siger CEO for HH Ferries Group, Henrik Rørbæk.

Opladningen mens færgerne er i havn kommer til at ske fuldautomatisk. Illustration: ABB.

Det er virksomheden ABB, der skal levere den samlede løsninger, der omfatter både batterier, et kontrolsystem til styring af energilagring og anlæg til jævnstrøm ombord. I begge havne skal ABB etablere de første automatiserede landstrømsanlæg, hvor en industriel robot vil optimere forbindelsestiden og dermed maksimere den effektive opladningstid.

Læs også: Ny klimarapport giver grønne anbefalinger

HH Ferries sejler hvert år mere end 7,4 mio. passagerer og 1,9 mio. biler de ca. 4 km frem og tilbage mellem Helsingør og Helsingborg.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle