Fælles opråb til politikerne: Behov for akutpakke til klimaet

Efter FN’s seneste rapport om klimaets alvorlige tilstand efterlyser fire organisationer en akutpakke, der vil sætte ryk i handling og implementering af den grønne omstilling.

En akutpakke til klimaet skal sætte ekstra skub på handling og implementering, og det er der brug for i lyset af den seneste klimarapport fra FN. Foto: Tænketanken CONCITO.

01.11.2022

CSR.dk

De globale temperaturstigninger får klimaet til at ændre sig endnu voldsommere end hidtil. Og muligheden for at gøre noget ved det bliver hastigt mindre, viser den nye FN-rapport 2022 UNEP Emission Gap Report. Derfor er der behov for en akut klimapakke, der øger tempoet og implementeringen af den grønne omstilling.

Det bør brage vælgernes beslutning på i dag, og være et centralt fokuspunkt for den nye regering, mener de fire organisationer Dansk Erhverv og Ingeniørforeningen samt Danmarks Naturfredningsforening og CONCITO.

"Accelereret grøn omstilling er en nødvendighed, og derfor skal vi som samfund prioritere, hvad vores hænder og hoveder skal bruges til,” siger Aske Nydam Guldberg, fung. formand, Ingeniørforeningen, IDA.

En akutpakke fra Folketinget skal indeholde klare beslutninger om, hvilke infrastrukturopgaver det haster mest at få løst, og det bærende princip bør være at sætte den grønne udrulning forrest, så eksempelvis vindmøller og fjernvarme vægtes højere end gasrør og motorveje, mener han.

Læs også: Investorer tager aktivt ejerskab til næste niveau i klimasagsmål mod Volkswagen

Netop prioriterede investeringer i energi og grøn infrastruktur bør være en politisk kerneopgave, lyder det fra Dansk Erhverv, fordi hele Danmark skriger på billig og sikker energiforsyning.

"Syv ud af ti virksomheder melder, at de høje elpriser rammer både omsætning og vækst. Mere grøn strøm er en lavthængende klimafrugt og medicinen mod høje elpriser. Derfor bør det være en topprioritet for alle partier at få udbygningen af vedvarende energi op i gear. Vi skal have en akutpakke, som sikrer konkret handling," siger Brian Mikkelsen, adm. direktør i Dansk Erhverv.

”Lige nu står vi ikke til at nå 2025-målet, og samtidig er det bydende nødvendigt, at vi hurtigt får taget en række beslutninger, der sikrer, at vi kommer på rette spor for en ambitiøs grøn omstilling frem mod 2030 og på længere sigt. Husk at også dette folketingsvalg er et klimavalg,” afslutter siger Christian Ibsen, som er direktør i CONCITO.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle