Få vejledning til cleantech-vokseværk

Cleantech-industriens jobpotentiale er stort og derfor tilbyder Væksthusene nu en målrettet booster til små og mellemstore virksomheder så de kan vokse sig større og få deres idéer ud på markedet.

14.09.2009

CSR.dk

Et klassisk problem for mange små cleantech-virksomheder, såvel som virksomheder i adskillige andre brancher, er, at de har svært ved at få deres koncept ud over rampen og ind i offentlighedens og de store virksomheders søgelys. Lige præcis det skal Væksthusenes booster-forløb hjælpe med.

”Meningen med boosteren er at give de små virksomheder ny viden om, hvordan de kommer fra tegnebordet og ud på markedet. Derudover bliver der netværket på kryds og tværs, og det er også en meget vigtig del af det at gå fra at være opfinder til at blive forretningsmand. De fleste cleantech-virksomheder starter i det små og forbliver små. Det er ikke godt for nogen, og derfor tilbyder vi en række mindre virksomheder i branchen booster-programmet, så de kan se, hvad der skal til for at vokse. For vokse skal de, hvis de skal have muskler nok til at komme ud internationalt og virkelig få noget ud af det,” fortæller Palle Weidlich, primus motor bag programmet.

WaterEco var netop en af de små virksomheder med en god idé og her har man fundet god inspiration i booster-forløbet.

”Vi har udviklet BølgeHøvlen, der på en helt enkel og CO2-neutral måde kan ilte vandet i både have, søer og fjorde. Det er en kraftig pumpe, der ilter vandet og udelukkende drives af bølgerne, så det her er cleantech i ekstrem høj grad”, siger Lasse Sørensen, der er en af bagmændene bag WaterEco, og forklarer hvordan forløbet har hjulpet den lille virksomhed til både at se det store potentiale i sin opfindelse, men også hvor nødvendigt det er med finansiering for at kunne indfri potentialet.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online