Få miljøet og det sociale ansvar til at betale sig

Det kan være uoverskueligt som virksomhed at få miljø og CSR ind i det daglige arbejde og gøre det til en god forretning. Men fortvivl ikke.

02.12.2008

CSR.dk

Det kan være uoverskueligt som virksomhed at få miljø og CSR ind i det daglige arbejde og gøre det til en god forretning. Men fortvivl ikke – DI og Miljøministeriet har udsendt en ny pjece, der giver gode ideer til mindre og mellemstore virksomheder.
Pjecen er bygget op af en række eksempler på virksomheders frivillige miljøindsats, der går længere i miljøarbejdet end lovgivningen stiller krav om.
Blandt andet har virksomheden FLEYE ApS i Hedehusene, som designer og producerer briller, gjort en stor indsats for at sikre, at underleverandørerne i Kina ikke bruger børnearbejde, mens Hollensen Energy A/S i Ikast har skiftet bilparken ud med modeller, der kører længere på en liter benzin og har sikret tilbud om sund mad til medarbejderne.
Pjecen fokuserer på barrierer, der måtte opstå og redskaber, der skal til for at få underleverandørerne på banen i miljøarbejdet. Endelig giver pjecen også bud på barrierer og redskaber til kommunikation af virksomhedernes frivillige miljøansvar.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle