EU udpeger Region Midtjylland til region for grøn omstilling

Midtjylland øger sit fokus på grøn omstilling, efter Europa-Kommissionen har valgt Region Midtjylland som en af otte europæiske regioner, der skal se på, hvordan EU’s støttemidler til grøn omstilling bedst muligt bliver anvendt.

Region Midtjylland skal blandt andet øge sit fokus på biogas, som kan produceres af gylle fra landbrugssektoren. Foto: Thinkstock..

03.04.2014

CSR.dk

Europa-Kommissionens interne forskningscenter har udvalgt Region Midtjylland som en af otte europæiske regioner, hvor der skal studeres grøn omstilling. Det skriver Jydske Vestkysten.

”Vi er rigtig glade for at være med i allerforreste række. Nu kan vi komme direkte i dialog med kommissionen om, hvordan EU kan understøtte samarbejdet mellem regioner og erhvervsliv om den grønne omstilling. Det gælder også spørgsmålet om hvordan EU's støttemidler bedst gavner den biobaserede økonomi”, siger Henrik Brask Pedersen, afdelingschef for Regional Udvikling i Region Midtjylland, til Jydske Vestkysten.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

Bioøkonomi handler om at få størst udbytte ud af biomassen. Biomasse kan eksempelvis være gylle, affaldsstoffer fra fødevareproduktion og halm, der efterfølgende bliver omdannet til energi eller varme i et biogasanlæg.
 
”Allerede nu er vi langt fremme, og er årligt oppe på at producere 80 millioner liter bioethanol og 50 millioner kubikmeter biogas, hvoraf en stor del vil blive forarbejdet til samme kvalitet som naturgas, samt el og fjernvarme svarende til forbruget i 25.000 husstande”, siger Henrik Brask Pedersen til Jydske Vestkysten. 

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams