EU planlægger at udskyde afskovnings-direktivet

På grund af pres fra regeringer og virksomheder har EU-Kommissionen foreslået at udsætte ikrafttrædelsen af afskovningsdirektivet. Det møder kritik fra flere sider.

Foto: 123rf.com

04.10.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

EU-Kommissionen møder i disse dage betydelig kritik efter forslaget om at udsætte implementeringen af en lov, der skal forhindre import af varer forbundet med afskovning. Den såkaldte EU Deforestation Regulation (EUDR), der blev vedtaget i 2023 som en central del af EU’s klimaindsats, var planlagt til at træde i kraft i december 2024, men er nu foreslået udsat i 12 måneder. Denne beslutning har udløst bekymringer om EU's klimaambitioner og dens engagement i at bekæmpe afskovning og klimaforandringer. Det skriver Reuters og The Guardian. 

Ifølge WWF er EU  gennem sin import verdens andenstørste bidrager til afskovning.  

Reaktion på massivt pres

Forslaget er affødt af  pres fra både regeringer og industri. EUDR skulle oprindeligt træde i kraft i december 2024 og ville kræve, at virksomheder beviser, at deres produkter såsom soja, kaffe, palmeolie, og kød ikke bidrager til afskovning. Manglende overholdelse ville medføre høje bøder. Udsætningsforslaget lægger op til, at større virksomheder først skal efterleve loven fra december 2025, mens mindre virksomheder får endnu længere tid.

Mange af de lande, der eksporterer varer til EU, har hævdet, at loven er for byrdefuld, især for små producenter, der har svært ved at opfylde de strenge krav om at dokumentere afskovningsfri forsyningskæder. Kritikerne peger på, at det uretfærdigt vil straffe småbønder og skubbe dem ud af EU-markedet. Virksomheder har påpeget, at kravene om digital kortlægning af forsyningskæder, der strækker sig over hele verden, vil være ekstremt komplekse og potentielt uigennemførlige for mange.

I Europa har et flertal af medlemslandenes regeringer udtrykt bekymring over lovens potentielle indvirkning på forsyningskæder og stigende omkostninger for landbruget. Den konservative gruppe i EU-Parlamentet (EPP) har siden valget i juni arbejdet dedikeret på at forsinke lovens ikrafttrædelse. 

Kommissionen argumenterer for, at en udsættelse vil give virksomheder mere tid til at forberede sig og dermed sikre en smidigere implementering. Ifølge dem er udsættelsen en "balanceret løsning", der vil hjælpe med at minimere forsyningsforstyrrelser og give lande bedre tid til at tilpasse sig de nye krav.

Kritik af udsættelsen

Miljøorganisationer og grønne politikere har ikke overraskende reageret skarpt på forslaget om udsættelse. Greenpeace har anklaget EU's kommissionsformand, Ursula von der Leyen, for at svigte klimakampen og gå på kompromis med nødvendige foranstaltninger mod afskovning. De mener, at forsinkelsen giver mulighed for fortsat afskovning, hvilket vil bidrage yderligere til klimaforandringer og tab af biodiversitet. Som de skriver på deres europæiske hjemmeside: “Von der Leyen might as well have wielded the chainsaw herself”.

WWF og andre miljøgrupper har fremhævet, at udsættelsen skader EU’s troværdighed i forhold til klimaforpligtelser, og det er blevet bemærket, at skovbrande og afskovning fortsætter i alarmerende tempo i områder som Amazonas. Tidligere EU- miljøkommissær Virginijus Sinkevičius har advaret om, at udsættelsen vil bringe 32.000  hektar skov i fare hver dag, fastholde stigende CO2-udledninger og underminere EU's position som en global leder i kampen mod klimaforandringer.

Derudover udtrykker kritikere frygt for, at udsættelsen vil styrke lobbyisternes indflydelse og potentielt svække lovens endelige udformning.

Forslaget om udsættelse skal godkendes af EU's Ministerråd og EU-Parlamentet. Det forventes at ske uden problemer. 
 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart