EU planlægger at udskyde afskovnings-direktivet

På grund af pres fra regeringer og virksomheder har EU-Kommissionen foreslået at udsætte ikrafttrædelsen af afskovningsdirektivet. Det møder kritik fra flere sider.

Foto: 123rf.com

04.10.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

EU-Kommissionen møder i disse dage betydelig kritik efter forslaget om at udsætte implementeringen af en lov, der skal forhindre import af varer forbundet med afskovning. Den såkaldte EU Deforestation Regulation (EUDR), der blev vedtaget i 2023 som en central del af EU’s klimaindsats, var planlagt til at træde i kraft i december 2024, men er nu foreslået udsat i 12 måneder. Denne beslutning har udløst bekymringer om EU's klimaambitioner og dens engagement i at bekæmpe afskovning og klimaforandringer. Det skriver Reuters og The Guardian. 

Ifølge WWF er EU  gennem sin import verdens andenstørste bidrager til afskovning.  

Reaktion på massivt pres

Forslaget er affødt af  pres fra både regeringer og industri. EUDR skulle oprindeligt træde i kraft i december 2024 og ville kræve, at virksomheder beviser, at deres produkter såsom soja, kaffe, palmeolie, og kød ikke bidrager til afskovning. Manglende overholdelse ville medføre høje bøder. Udsætningsforslaget lægger op til, at større virksomheder først skal efterleve loven fra december 2025, mens mindre virksomheder får endnu længere tid.

Mange af de lande, der eksporterer varer til EU, har hævdet, at loven er for byrdefuld, især for små producenter, der har svært ved at opfylde de strenge krav om at dokumentere afskovningsfri forsyningskæder. Kritikerne peger på, at det uretfærdigt vil straffe småbønder og skubbe dem ud af EU-markedet. Virksomheder har påpeget, at kravene om digital kortlægning af forsyningskæder, der strækker sig over hele verden, vil være ekstremt komplekse og potentielt uigennemførlige for mange.

I Europa har et flertal af medlemslandenes regeringer udtrykt bekymring over lovens potentielle indvirkning på forsyningskæder og stigende omkostninger for landbruget. Den konservative gruppe i EU-Parlamentet (EPP) har siden valget i juni arbejdet dedikeret på at forsinke lovens ikrafttrædelse. 

Kommissionen argumenterer for, at en udsættelse vil give virksomheder mere tid til at forberede sig og dermed sikre en smidigere implementering. Ifølge dem er udsættelsen en "balanceret løsning", der vil hjælpe med at minimere forsyningsforstyrrelser og give lande bedre tid til at tilpasse sig de nye krav.

Kritik af udsættelsen

Miljøorganisationer og grønne politikere har ikke overraskende reageret skarpt på forslaget om udsættelse. Greenpeace har anklaget EU's kommissionsformand, Ursula von der Leyen, for at svigte klimakampen og gå på kompromis med nødvendige foranstaltninger mod afskovning. De mener, at forsinkelsen giver mulighed for fortsat afskovning, hvilket vil bidrage yderligere til klimaforandringer og tab af biodiversitet. Som de skriver på deres europæiske hjemmeside: “Von der Leyen might as well have wielded the chainsaw herself”.

WWF og andre miljøgrupper har fremhævet, at udsættelsen skader EU’s troværdighed i forhold til klimaforpligtelser, og det er blevet bemærket, at skovbrande og afskovning fortsætter i alarmerende tempo i områder som Amazonas. Tidligere EU- miljøkommissær Virginijus Sinkevičius har advaret om, at udsættelsen vil bringe 32.000  hektar skov i fare hver dag, fastholde stigende CO2-udledninger og underminere EU's position som en global leder i kampen mod klimaforandringer.

Derudover udtrykker kritikere frygt for, at udsættelsen vil styrke lobbyisternes indflydelse og potentielt svække lovens endelige udformning.

Forslaget om udsættelse skal godkendes af EU's Ministerråd og EU-Parlamentet. Det forventes at ske uden problemer. 
 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby