EU-krav sætter spor i møbelbranchen

I en talk under 3 Days of Design kalder to spiller I den danske møbelbranche om mere transparens i branchen.

”Uanset hvor bæredygtigt du gør det, så vil det altid have et klimaaftryk at producere møbler," fortæller Takts direktør under en talk. Foto: 123rf.com.

21.06.2024

CSR.dk

Under årets 3 Days of Design inviterede Lifestyle & Design Cluster til en begivenhedsrig dag på Dansk Designmuseum. 

Og her faldt snakken blandt andet på, hvordan møbelbranchen forholder sig til bæredygtighed inden EU’s CSR-direktiv løbende træder i kraft mod 2026.

Det skriver Wood Supply, som var til stede på dagen.

Læs også: Ældre generationer slår den yngre i møbelbæredygtighed

I en talk var LCA-specialister fra Målbar og designvirksomheden Takt kommet på scenen for at tale om deres samarbejde om den såkaldte PEF single score.

Og her fortæller Jakob Aaen, stifter og direktør hos Målbar, at der grundlæggende har været et fokus i branchen på at fortælle de ”gode” bæredygtighedsfortællinger, fordi de sælger, frem for at fortælle dem i gennemsigtighedens navn.

Men nu får Målbar også henvendelser fra ansatte i virksomheder, der ikke arbejder i markedsføring, påpeger han.

Læs også: Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

I talken faldt diskussionen også på, at der i branchen er en vis berøringsangst blandt virksomheder, der har traditionelle forretningsbriller på. 

Men her har de virksomheder brug for et knivspids selverkendelse, mener Henrik Taudorf Lorensen, grundlægger og direktør hos Takt.

”Uanset hvor bæredygtigt du gør det, så vil det altid have et klimaaftryk at producere møbler. Lige nu er vi stadig der, hvor der decideret er nogen, der taler om, at møbelproduktion skulle være godt for klimaet, fordi træet har slugt CO2. Vi skal kommunikere, at vi har en negativ effekt, og så må forbrugerne tage et bevidst valg derfra - præcis som når du kender kalorieindholdet i din mad i supermarkedet,” siger han ifølge Wood Supply.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

22.05.2026Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel fastholder fokus på den social bundlinje

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online