EU-krav sætter spor i møbelbranchen

I en talk under 3 Days of Design kalder to spiller I den danske møbelbranche om mere transparens i branchen.

”Uanset hvor bæredygtigt du gør det, så vil det altid have et klimaaftryk at producere møbler," fortæller Takts direktør under en talk. Foto: 123rf.com.

21.06.2024

CSR.dk

Under årets 3 Days of Design inviterede Lifestyle & Design Cluster til en begivenhedsrig dag på Dansk Designmuseum. 

Og her faldt snakken blandt andet på, hvordan møbelbranchen forholder sig til bæredygtighed inden EU’s CSR-direktiv løbende træder i kraft mod 2026.

Det skriver Wood Supply, som var til stede på dagen.

Læs også: Ældre generationer slår den yngre i møbelbæredygtighed

I en talk var LCA-specialister fra Målbar og designvirksomheden Takt kommet på scenen for at tale om deres samarbejde om den såkaldte PEF single score.

Og her fortæller Jakob Aaen, stifter og direktør hos Målbar, at der grundlæggende har været et fokus i branchen på at fortælle de ”gode” bæredygtighedsfortællinger, fordi de sælger, frem for at fortælle dem i gennemsigtighedens navn.

Men nu får Målbar også henvendelser fra ansatte i virksomheder, der ikke arbejder i markedsføring, påpeger han.

Læs også: Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

I talken faldt diskussionen også på, at der i branchen er en vis berøringsangst blandt virksomheder, der har traditionelle forretningsbriller på. 

Men her har de virksomheder brug for et knivspids selverkendelse, mener Henrik Taudorf Lorensen, grundlægger og direktør hos Takt.

”Uanset hvor bæredygtigt du gør det, så vil det altid have et klimaaftryk at producere møbler. Lige nu er vi stadig der, hvor der decideret er nogen, der taler om, at møbelproduktion skulle være godt for klimaet, fordi træet har slugt CO2. Vi skal kommunikere, at vi har en negativ effekt, og så må forbrugerne tage et bevidst valg derfra - præcis som når du kender kalorieindholdet i din mad i supermarkedet,” siger han ifølge Wood Supply.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

26.05.2026CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

Integreret årsrapport 2025: Levering dér, hvor det betyder mest

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J