EU-Kommissionen klar til cirkulær omstilling

EU skal omstilles fuldstændig til cirkulær økonomi, lyder meldingen fra EU-Kommissionen. Ifølge en rapport fra Ellen MacArthur Fonden er der både økonomiske og miljømæssige incitamenter for en omstilling.

En rapport fra Ellen MacArthur Fonden viser, at der er mange fordele ved at skrotte den traditionelle lineære økonomi til fordel for en cirkulær økonomi. Foto: Ellen MacArthur Fonden. .

30.06.2015

CSR.dk

EU-Kommissionen ønsker at gøre op med den lineære økonomi og vil i samarbejde med virksomheder og forbrugere i stedet omstille EU fuldstændig til cirkulær økonomi, hvor alle ressourcer genanvendes. Det er meldingen fra en nylig afholdt konference i Bruxelles, skriver KL på sin hjemmeside. 

Læs også: Cirkulær økonomi kræver fælles sprog på tværs af sektorer

Og omstillingen til cirkulær økonomi kan have mange fordele, viser en ny rapport fra Ellen MacArthur Fonden, som har undersøgt EU’s muligheder for en sådan omstilling. En rapport som Kommissionens overvejelser tager udgangspunkt i.

Af rapporten fremgår det blandt andet, at Europa kan drage nytte af den forestående teknologiske revolution og skabe en nettofortjeneste på 1,8 billioner euro i 2030, ved at tage udgangspunkt i cirkulære principper. Eller hvad der svarer til 0,9 billion euro mere, end med den nuværende lineære økonomi.

Foruden det økonomiske incitament peger rapporten også på en halveringen af det nuværende CO2-udslip i 2030, og øgede husstandsindkomster og mindre produktivitetstab på grund af trafikpropper som årsager til at kvitte den traditionelle lineære tankegang.

Kom igang med toolkit
Sammen med bl.a. Erhvervs- og Vækstministeriet og Dansk Arbejdsgiverforening har Ellen MacArthur Fonden udarbejdet et praktisk toolkit, der indeholder forslag til, hvordan beslutningstagere kan implementere en række af de tiltag, som fremhæves i rapporten.

Læs også: Casesamling viser: grøn omstilling er sund fornuft

Toolkit’et indeholder en trin-for-trin metode med 11 værktøjer, der blandt andet sigter mod at vurdere et lands udgangspunkt for cirkulær økonomi, definere landets ambitionsniveau samt systematisk at vurdere mulighederne for cirkulær økonomi inden for hver enkelt sektor.

-SSM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

13.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online