EU fastsætter klimamål frem mod COP21

En halvering af CO2-udledningen inden 2050 sammenlignet med 1990, det er ambitionen EU vil drage til klimatopmøde med sidst på året. Klimaministeren er tilfreds, mens oppositionen er mere skeptisk og kalder ham økonomisk uansvarlig.

EU har fremlagt sin klimamålsætning frem mod COP21. Foto: Flickr/Thijs ter Haar.

24.09.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

I fredags holdt EU's miljøministre møde i Bruxelles for at fastsætte unionens klimamål frem mod decembers store klimakongres, COP21 i Paris. På mødet besluttede ministrene et mandat, der fastholder EU's ambition om at nedbringe sine CO2-udledninger med 40 procent i 2030 i forhold til niveauet i 1990, og på længere sigt en halvering i 2050, skriver Politiko.

Læs også: Dansk Energi: Bekymring frem mod COP21

"Vi er klar til at indgå en ambitiøs, omfattende og bindende global klimaaftale, og vi går efter intet mindre," siger EU's klimakommissær og forhandlingsleder på Parisertopmødet, Miguel Arias Cañete, i en pressemeddelelse.

Danmark var på mødet repræsenteret af Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V), og han er tilfreds med resultatet; for selvom målet – ifølge hans egen udlægning – måske ikke er voldsomt ambitiøst, så er det realistisk.

”"Det er ikke bare en målsætning om, at vi vil en hel masse, som ingen vil kunne nå - og som det vil være svært at samle verden omkring. Med den her aftale er EU kommet med et udspil, der burde kunne gennemføres. Vi ved, at grøn omstilling ikke er gratis. Derfor skal der være en form for realisme i vores målsætning",” siger han til Berlingske Nyhedsbureau.

Økonomisk uansvarlig
Den fremgangsmåde er SFs formand og klimaordfører, Pia Olsen Dyhr, dog ikke helt enig i. SR-regeringen ville have reduceret den danske udledning med 40 procent allerede inden 2020, og derfor falder de mindre ambitiøse mål fra ministerens side ikke i god jord.

"”Lilleholts udtalelser viser, at han ganske enkelt ikke har læst på lektien. Tal fra hans eget ministerium viser sort på hvidt, at vores 40 procents målsætning er en samfundsøkonomisk gevinst for Danmark. Og en global reduktion på 50 procent i 2050 er for lidt til at undgå en temperaturstigning på to grader. Lilleholt siger, at det er dyrt at være mere ambitiøs, men det er omvendt: Det er dyrt ikke at være ambitiøs –- tænk bare på stormen Bodil og monsterregnen i 2011, der kostede Danmark over 10 mia. kr. Lilleholt er økonomisk uansvarlig",” siger hun i en mail til CSR.dk.

Dermed kan regeringen givetvis se frem til yderligere udfordringer fra oppositionen i forhold til sine klimaudspil, og det generelt sænkede ambitionsniveau.

Læs også: Avis: Regeringen vil spare 340 millioner på miljøet

Et andet vigtigt aspekt i EU's forhandlingsstrategi er målet om at levere en bindende aftale, noget tidligere topmøder, eksempelvis COP15 i København i 2009, ikke har været i stand til.

»Vi ved godt, det er en udfordring. Men skal en aftale have effekt, er det helt afgørende for os, at landene er forpligtet til at leve op til de målsætninger, man bliver enige om. Derfor mener vi fra EU, at man løbende skal tjekke, at landene leverer det, de skal,« siger Lars Christian Lilleholt.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C