EU: Danmark skal stoppe partikelforurening

Danmark har anmodet EU om dispensation til at overskride grænseværdierne for partikler frem til 2011. Svaret fra Bruxelles er et klart nej. Det skriver ing.dk

23.07.2009

CSR.dk

Begrundelsen fra EU er ganske simpelt at Danmark har gjort for lidt for at bekæmpe den skadelige forurening med småpartikler fra hovedsagligt biler, selvom Danmark ellers skulle have overholdt disse grænser allerede fra 2005. Det har dog ikke været så nemt og derfor har regeringen søgt om dispensation, hvilket EU altså nu har sagt nej til. I begrundelsen skriver EU’s miljøkommissær, græske Stavros Dimas, at ”de danske myndigheder ikke fuldt ud har påvist, at grænseværdierne vil kunne overholdes inden udløbet af fritagelsesperioden (indtil 2011 red.).” Og Kommissionen står ikke alene med sin holdning om, at de danske tiltag til at bekæmpe de små, sundhedsskadelige partikler ikke er tilstrækkelige. Således har en række organisationer og grupper, der har været modstandere af dispensationen, modtaget afslaget med jubel.
”Danmark har gjort for lidt og vil blive ved med at gøre for lidt. Folketinget har oven i købet aktivt undladt at vedtage forslag, der kunne lede til overholdelse af grænseværdierne. Det er ikke nok med krav om partikelfiltre på varebiler og persondieselbiler, vejtrafikken skal også begrænses, så der skal kørselsrestriktioner på bordet. Det kan ske i form af bompenge eller afgifter som dem, man eksempelvis har i Oslo og London,” siger civilingeniør Kåre Press-Kristensen fra Det Økologiske Råd til Berlingske Tidende. Rådet har, sammen med Dansk Cyklist Forbund, Danmarks Naturfredningsforening og miljøorganisationen Noah skrevet et brev til EU Kommissionen og frarådet den at efterkomme det danske ønske om dispensation, netop på grund af den, ifølge de fire organisationer, mangelfulde indsats.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online