EU-aftale om nye krav til bæredygtige produkter på plads

Ecodesign-direktivet ligner en ny stor opgave til virksomhederne. Direktivet skal sikre klare krav til producenter og bedre information til forbrugerne, som skal gøre det muligt at nå målsætningerne i EU's Green Deal.

06.12.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Langt de fleste produkter vil fremover skulle leve op til et sæt minimumskrav til bæredygtighed, hvis de skal kunne markedsføres inden for EU’s grænser. Det bliver resultatet af den foreløbige aftale EU-parlamentet og EU-rådet i går offentliggjorde, om indholdet i det nye Ecodesign-direktiv. 

"Loven … er en kolossal mulighed for virksomheder og forbrugere, ligesom den er en nøgle til at opnå klimaneutralitet, vende udviklingen for tab af biodiversitet, reducere Europas afhængigheder og styrke vores økonomiske konkurrenceevne,” udtalte Maroš Šefčovič, Executive Vice-President for European Green deal, i forbindelse med offentliggørelsen af aftalen. 

Forslaget skal nu vedtages i de nødvendige fora, hvilket givetvis vil medføre en vis mængde ændringer. 

Alle produkter, mange emner og let adgang til information

Det nye direktiv erstatter et tilsvarende fra 2009, som kun gælder energirelaterede produkter. Fremover vil det være muligt at stille krav om bedre miljø-performance for produkter i næsten alle kategorier. Eneste undtagelser vil tilsyneladende være biler, som er dækket af anden lovgivning, og produkter med betydning for national sikkerhed og forsvar. 

Den nye aftale peger også på, at man i udviklingen af specifikke krav skal prioritere f.eks. jern, stål, aluminium, tekstil, møbler, dæk, vaskemidler, maling, smøremidler og kemikalier. 

Kravene i den foreløbige aftale vil dække mange aspekter af bæredygtighed. Det bliver f.eks.: produkters holdbarhed, genanvendelsesgrad, mulighed for opgradering og reparation, brugen af materialer der forhindrer cirkularitet, energi- og ressourceeffektivitet, indhold af genanvendte materialer, muligheder for genbrug og produktets CO2- og miljømæssige fodaftryk. 

Alt dette skal der holdes styr på i et nyt digitalt produktpas, som skal hjælpe forbrugere – både private, i virksomheder og offentlige institutioner – med at foretage informerede valg, når de køber ind. Ideen er, at der etableres en digital platform, hvor alle produktpas er tilgængelige med en søgefunktion, der gør det muligt at sammenligne. 

Særlig regel for tøj og sko

Et af forslagets centrale regler er et forbud mod at destruere usolgte tekstiler, inklusive tøj og fodtøj, som måske kan sætte en stopper for en udbredt og miljømæssigt tæt på vanvittig praksis i modebranchen. Desuden skal virksomheder rapportere om mængden af usolgte varer, som destrueres og årsagen til at det sker. Direktivet giver mulighed for at andre produktkategorier underlægges disse bestemmelser.

”Det er tid til at sætte en stopper for den ”tag, brug, smid væk”-model, som er så skadelig for planeten, vores sundhed og vores økonomi. Nye produkter vil blive designet på en måde, der kommer alle til gode, respekterer planeten og beskytter miljøet. Bæredygtige produkter vil blive normen, … og forbuddet mod at desturere usolgt tøj og sko vil også bidrage til at forandre måden fast fashion producerer deres varer,” sagde repræsentant for EU-parlamentet, Alessandra Moretti. 

Det opgraderede og udvidede Ecodesign-direktiv udspringer af EU’s Green Deal, som har affødt en handlingsplan for cirkulær økonomi, som igen indeholder en række forskellige initiativer. Ecodesign-direktivet er således blot et af flere initiativer, der skal skabe bedre miljø og klima og give mere sikre forsyningskæder.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle