Et væld af nye emballageformer står på spring i Danmark

Tusindvis af danskere har i vintermånederne været på skiferie i Sverige. Før turen op mod hytten og bjerget, stopper mange for at proviantere i det lokale supermarked, og her bliver de svenske fremskridt på emballage straks tydelige. Mange af dem er nu på vej til Danmark.

Foto: VANA

08.04.2024

CSR.dk

I de svenske køddiske kommer det meste af kødet udelukkende i plastikposer. Her har kødproducenterne - til gavn for både miljøet og deres egen driftsøkonomi – bortsparet den gammeldags kødbakke og dermed nedbragt deres plastforbrug markant. Det samme gør sig gældende i forhold til mange andre varer. Efter en uge på ski og lidt flere ture i det lokale supermarked har man hurtigt vænnet sig til det.

”Når Danmark 1. juli 2025 indfører et producentansvar på emballage, som omfatter mere end 40.000 virksomheder, venter der selvfølgelig masser af udfordringer. Men vi kan sagtens og også ret hurtigt indhente Sveriges fremskridt,” siger Marianne Roed Jakobsen, som er administrerende direktør i kollektivordningen VANA, der er etableret af Dansk Industri, Landbrug & Fødevarer, Dansk Erhverv og DagSam. VANA tilbyder i den forbindelse at varetage producentansvaret på emballage for de ca. 40.000 virksomheder.

Under det danske producentansvar skal danske virksomheder med et producentansvar sikre, at deres emballage bliver indsamlet og leveret til et sorterings- og genanvendelsesanlæg. Parallelt med det skal virksomhederne lade sig registrere hos Dansk Producentansvar og rapportere deres forbrug af emballage. Dette forbrug skal der så betales en afgift af.

Princippet er, at desto mere emballage, der forbruges, desto højere behandlingspriser skal virksomheden betale. Nogle former for emballage bliver billigere end andre, fordi de har et højere genanvendelsespotentiale. For eksempel bliver papir og pap billigere end plastik.

”Mange af Danmarks største virksomheder har allerede mærket, hvor dyrt det kan blive at emballere mindre miljøvenligt. Derfor er de også klar til at rykke, når et producentansvar på emballage indføres i Danmark. Selvfølgelig også fordi det er det rigtige at gøre. Det er en udvikling, vi meget gerne understøtter i VANA," siger Marianne Roed Jakobsen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle