Et lille skridt for IKEA, et stort skridt for fisk

Fremover vil 600 millioner kunder udelukkende møde fisk og skaldyr, der er MSC- eller ASC-mærkede i IKEAs 370 restauranter fordelt på 47 lande.

370 IKEA-restauranter vil fremover kun bruge certificerede fisk. .

23.09.2015

CSR.dk

Det er slut med umærkede fisk og skaldyr i Ikea. For fremtiden vil den svenske møbelgigant udelukkende sælge fisk og skaldyr, som er MSC- eller ASC-certificeret. Det skriver fødevarewatch.dk.

"Med 23 forskellige ASC og MSC certificerede fisk og skaldyr på menuen i møbelkædens 370 restauranter i 47 lande bliver Ikea én af de største udbydere af certificerede fisk og skaldyr i verden," skriver Ikea i en pressemeddelelse. På otte markeder bliver det første gang forbrugerne kan købe certificeret fisk og skaldyr overhovedet.

Læs også: Ny rapport fanger indkøbstendenser for seafood

I en del af deres restauranter, bl.a. dem i Danmark, sælger IKEA allerede certificerede fisk, men det nye initiativ gør brugen af udelukkende certificerede fisk og skaldyr til politik i alle kædens restauranter, som betjener mere end 600 millioner kunder om året på verdensplan.

I det omfang butikkerne sælger fiskeprodukter uden for restauranterne er disse produkter også omfattet af den nye politik.

Læs også: IKEA vil hjælpe bæredygtighed i køkkenet på vej

Marine Stewardship Council er naturligvis begejstrede for IKEAs nye politik og roser virksomheden for at de ”… er med til at sikre et fortsat rigt dyreliv på havets bund samt øget fødevaresikkerheden for vores fremtidige generationer," som der står i pressemeddelelsen.

ASC står for Aquaculture Stewardship Council, mens MSC er forkortelsen for Marine Stewardship Council. MSC-labellen gælder for vildlevende fisk, mens ASC dækker fiskeopdræt.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online