ESCO-aftale om De Gamles By

Københavns Ejendomme og DONG Energy har netop givet hinanden håndslag på en perspektivrig aftale, hvor energiselskabet skal gennemføre energirenoveringer med en garanteret besparelse i millionklassen.

"Jeg ser helt klart dette initiativ som et eksempel på, hvordan det offentlige og private virksomheder kan øge samarbejdet – til fordel for alle parter”, siger kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev(V)..

16.03.2009

CSR.dk

Københavns Ejendomme og DONG Energy har netop givet hinanden håndslag på en perspektivrig aftale, hvor energiselskabet skal gennemføre energirenoveringer med en garanteret besparelse i millionklassen. Besparelserne skal findes og realiseres inden for varme, belysning og ventilation i De Gamles By på Nørrebro. I en periode, som foreløbig er aftalt til 10 år, kortlægger DONG Energy mulighederne for energibesparelser, udfører selve energirenoveringerne og sørger for, at de tekniske anlæg passes og vedligeholdes. Ved periodens udløb skal den lovede energibesparelse på 12 mio. kr. være realiseret. Aftaleformen går under navnet ESCO - Energy Service Company – og som ESCO-virksomhed bliver DONG Energy totalleverandør af rådgivnings- og projekteringsydelser, entrepriser samt efterfølgende drift og vedligehold. Og det er en aftaleform, der forpligter; hvis den lovede energibesparelse ikke realiseres i to sammenhængende regnskabsperioder i driftsfasen, skal forskellen mellem den lovede og den reelle besparelse betales tilbage til Københavns Kommune. I udlandet viser erfaringerne, at en ESCO-aftale typisk nedbringer energiforbruget i bygningen med 10-40 procent. Kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev, der har ansvaret for kommunens ejendomme, mener, at samarbejdet åbner nye perspektiver:
”Det er en spændende aftale, der både kommer miljøet og københavnerne til gode. Vi får som kommune vores investering hjem igen i form af besparelser på energien og færre omkostninger til bygningsdriften. Jeg ser helt klart dette initiativ som et eksempel på, hvordan det offentlige og private virksomheder kan øge samarbejdet – til fordel for alle parter”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København