Erklæring: Virksomheder kræver obligatorisk rapportering på biodiversitet

Påvirkning af natur og biodiversitet skal være omfattet af rapporteringskrav, mener PensionDanmark. Derfor har selskabet sammen med 330 andre internationale virksomheder underskrevet en erklæring forud for biodiversitetens COP15 til december.

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening skal rapporteringskravene efterfølges af konkrete mål, som kan mindske den negative naturpåvirkning. Foto: Ursula Bach/PensionDanmark..

28.10.2022

CSR.dk

For at bremse tabet af biodiversitet og genoprette tabt natur kræver det, at rapportering af naturpåvirkninger gøres obligatorisk.

Det mener 330 virksomheder rundt omkring i verden – heriblandt PensionDanmark - der derfor opfordrer verdens statsledere til at fastsætte obligatoriske rapporteringskrav for naturpåvirkning i forbindelse med FN’s biodiversitetskonference, COP15, som afvikles til december i Montreal.

I COP15 Business Statement, som PensionDanmark har underskrevet, efterlyses “obligatoriske krav for store, transnationale virksomheder og finansielle institutioner om at opgøre og offentliggøre deres indvirkning og afhængigheder i forhold til biodiversitet inden 2030”.
”Der er et presserende behov for at genoprette og vende tabet af biodiversitet. Derfor støtter vi erklæringen, samtidig med at vi forpligter os til selv at yde et positivt bidrag til naturen inden 2030”, siger Torben Möger Pedersen, administrerende direktør i PensionDanmark.

Læs også: Solcellevirksomheder investerer i biodiversitet

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening er det vigtigt, at erhvervslivet tager et større ansvar i forhold til biodiversiteten.

Her er et rapporteringskrav for naturpåvirkning et vigtigt første skridt, mener man, men det bør følges op af mere håndfaste mål om at nedbringe de negative påvirkninger.

”Det er ekstremt vigtigt, at der kommer fokus på biodiversitet, så vi kan begynde at udvikle naturen frem for at afvikle den. Derfor er det glædeligt med en erklæring, der kommer med så bred opbakning på tværs af det internationale erhvervsliv, og vi er glade for, at PensionDanmark er med som en dansk stemme i koret. Vi håber, at det kan blive et vigtigt første skridt til at passe bedre på den globale biodiversitet”, siger foreningens præsident, Maria Reumert Gjerding.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar