Er virksomhederne parate til den nye regulatoriske virkelighed?

Line Berg Madsen, Director i Sustainability & Governance hos PwC, giver sit syn på de kommende bæredygtighedskrav, og hvordan de opleves i et af landets største revisions- og konsulenthuse.

19.08.2020

CSR.dk

Er virksomhederne generelt opmærksomme på de kommende regulatoriske forandringer?
”Vi oplever, at bæredygtighed er ét af de emner, der er kommet helt i top på ledelsens agenda mange steder. Derfor bliver vi i stigende grad kontaktet af virksomheder, der ønsker hjælp med at gøre de nye krav håndgribelige. Flere og flere vil gerne tilpasse deres forretning til sustainable finance-taksonomien, så de er klædt på til drøftelser med investorer og banker, og mange er allerede nu i gang med at etablere whistleblowerordninger i samarbejde med os. Vi ser også et øget ambitionsniveau hos flere inden for emner som menneskerettigheder og diversitet.”

Er der noget, som især volder virksomhederne vanskeligheder?
”Virksomhederne efterspørger fortsat operationelle værktøjer til at overholde, måle og rapportere på deres udvikling inden for bæredygtighed og ansvarlighed. De har behov for hjælp til at skabe overblik, enkle processer og sammenhæng mellem deres data, blandt andet i henhold til direktivet for ikke-finansiel rapportering og taksonomiforordningen.”

Er det nogle ting, som danske virksomheder i din optik er særligt dygtige til?
”I PwC’s CEO Survey for 2020 svarer hele 95 procent af de adspurgte danske CEO’s, at de kan se en omdømmemæssig konkurrencefordel i klimatiltag. Det stemmer med, at der fortsat er mange, der holder fast i deres udvikling af bæredygtige og mere klimavenlige løsninger, selvom vi står i en hidtil ukendt situation i forbindelse med COVID-19.”

Hvad er dine råd til virksomheder, der gerne vil være et skridt foran kommende compliancekrav?
”Udfør en impact assessment for at skabe overblik over, hvordan de nye krav påvirker virksomheden, din drift, medarbejdere, kunder og andre stakeholders. Sørg for at engagere relevante stakeholders. En succesfuld implementering handler i bund og grund om de mennesker og systemer, der skal opfylde de nye krav.

Husk også at bygge videre på eksisterende byggesten, og sørg for at tilpasse dem til formålet med den regulering, I nu skal opfylde. Det kan være balanced score cards, interne kampagner med information om de nye krav, en app eller personlige beskeder fra virksomhedens leder, der er gode midler til at få compliance- eller managementsystemer til at fungere i praksis. Det nye vil så være, at emnet for eksempel er kønsbalance eller menneskerettigheder, der skal integreres i virksomhedens tankegang.

Og sidst, men ikke mindst: Tag ét skridt ad gangen, og lær af erfaringerne. Med den stigende kompleksitet i de regulatoriske krav er prioritering af ressourcer, handlinger og timing vigtige kriterier for succes. Glem ikke, at de udfordringer, der kan opstå undervejs, kan bruges til at forbedre implementeringen og øge den positive impact.”

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online