E.ON skal bygge ny havmøllepark ved Rødsand

E.ON Sverige AB har vundet koncession til at bygge en 200 MW havvindmøllepark ved Rødsand. Prisen er 62,9 øre pr. kWh for 50.000 fuldlasttimer. Det svarer til ca. 14 års elproduktion.

27.04.2008

CSR.dk

E.ON Sverige AB har vundet koncession til at bygge en 200 MW havvindmøllepark ved Rødsand. Energistyrelsens udbud for at etablere Rødsand II havvindmøllepark udløb den 21. april, og E.ON har budt med den laveste afregningspris. Prisen er 62,9 øre pr. kWh for 50.000 fuldlasttimer. Det svarer til ca. 14 års elproduktion.

”Jeg er særdeles godt tilfreds med, at der har været en god og hurtig proces i forbindelse med det nye udbud, så vi kan have Rødsand i drift hurtigst muligt. Det er vigtigt for Danmark, at vi får øget vind-andelen i elforsyningen. Det er helt afgørende for, at Danmark kan leve op til sin forpligtelse under Kyotoprotokollen og møde EU's krav om vedvarende energi, samt at vi på sigt kan mindske afhængigheden af fossile brændstoffer”, siger klima- og energiminister Connie Hedegaard.

Havvindmølleparken ved Rødsand vil årligt kunne forsyne ca. 200.000 husstande med elektricitet, som svarer til omkring 2 pct. af det danske elforbrug. Havmølleparken bliver placeret ca. tre km vest for den eksisterende vindmøllepark ved Rødsand. Parken vil samlet omfatte et areal på ca. 35 kvm og skal sættes i drift senest den 30. september 2011. Energinet.dk har ansvaret for at udbygge el-nettet ud til vindmølleparken i samarbejde med SEAS Transmission.

Tildeling af koncession og indgåelse af aftale med E.ON om at bygge parken kan først ske ti dage efter den såkaldte stand-still periode på ti dage efter offentliggørelse. Det er for at give afviste tilbudsgivere mulighed for at klage, inden der skrives kontrakt. Energistyrelsen modtog to tilbud om at bygge havvindmølleparken ved Rødsand. Ud over E.ON Sverige AB bød DONG Energy Rødsand II A/S.

Regeringen har hermed gennemført det sidste af to udbud, som blev aftalt i den energipolitiske aftale af den 29. marts 2004. Det første udbud var en 200 MW havvindmøllepark på Horns Rev, som DONG Energy er ved at etablere, og som skal levere strøm til nettet i 2009. Parken ved Rødsand har tidligere været i udbud, hvor et konsortium bestående af Energi E2, DONG Vind A/S og E.ON Vind Sverige AB fik tildelt koncessionen. DONG Energy og siden E.ON Vind Sverige AB har efterfølgende meddelt, at de ikke ønskede at forpligte sig til at etablere parken på daværende betingelser. Derfor blev koncession til at bygge parken udbudt igen i februar 2008.

Parkens påvirkning på miljø- og naturforhold er belyst og beskrevet i en VVM-redegørelse, som har været i offentlig høring. Tilladelsen til at etablere elproduktionsanlægget, som E.ON Sverige AB vil få meddelt i forbindelse med koncessionen, vil blive offentliggjort og vil kunne påklages til Energiklagenævnet.

Folketinget behandler i disse dage et lovforslag, så en situation, som den man netop har været igennem med dobbeltudbud, undgås.
Læs mere om udbud og VVM-undersøgelser ved Rødsand på Energistyrelsens hjemmeside www.ens.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København