Enzymatisk genanvendt plastik består prøven i førende mærkers flasker

I sidste måned annocerede L’Oreal sammen med Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil, at de havde udviklet de første enzymatisk genanvendte flasker til fødevarekvalitet. Det er på baggrund af biokemivirksomheden Carbios’ innovative teknologi.

Tilbage i 2017 gik biokemivirksomheden Carbios sammen med L’Oreal om et consortium, der skulle udvikle Carbios’ enzymatisk genavndelige plastik, så det kan bruges i en industriel skala. Foto: Jérôme Pallé.

04.08.2021

CSR.dk

Tilbage i 2017 gik biokemivirksomheden Carbios sammen med L’Oreal om et consortium, der skulle udvikle Carbios’ enzymatisk genavndelige plastik, så det kan bruges i en industriel skala. Teknologien har nu bevist sit værd, efter det er lykkedes fire store mærker at producere prøveflasker til en række af deres produkter med succes.

Der er tale om mærkerne L’Oreal, Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil, der står bag produkter som Biotherm, Perrier og Pepsi Max, der har fundet ud af bruge den genanvendte plastik på en sundhedsfaglig forsvarlig manér.

”Vi er glade for at kunne annocere, at flaskerne har været en succes i pilotfasen, og vi er begejstret over at være i en position, hvor vi skaber fremtidens emballage sammen med vores partnere”, siger Jacques Playe, der er L’Oréal’s Global Head of Packaging and Product Development, og fortsætter: ”Det er et lovende stykke innovation, som demonstrerer vores engagement i at bringe mere miljøvenlige løsninger til markedet”.

Læs også: Plastikforbud reducerer ikke brugen af engangsprodukter

Selve teknologien har franske Carbios brugt over 10 år på at udvikle. Ved at fin-justere enzymteknologien har Carbios gjort det muligt at nedbryde enhver slags PET-plastik til dets byggesten for derefter at sætte det sammen igen, som var det virginplast.

”Vi har skabt gennemsigtige flasker i fødevarekvalitet fra enzymatisk genanvendt, farvet og kompleks plastik, så det i dag ligner virgin PET-plastik. Prøveflaskerne viser teknologiens levedygtighed, som betyder, at vi endelig kommer i nærheden af at kunne skabe en reel cirkulær produktion af PET plastik og undgå affald”, forklarer adm. direktør for Carbios, Jean Claude Lumaret, i en pressemeddelelse.

Nu handler det blot om at få produktionen op i skala for både Carbio, samt L’Oreal, Nestlé Waters, PepsiCo og Suntory Unveil. Inden 2025 regner Carbio med at have åbnet omfattende industrielle faciliteter, der kan håndtere 40.000 ton plastik.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia