Engelsk klub certificeret som verdens første CO2-neutrale fodboldklub

Den lille engelske fodboldklub Forest Green Rovers har som den første af sin slags i verden opnået en certificering som CO2-neutral af FN. Vedvarende energi og vegansk mad er blandt løsningerne.

Bæredygtigheden er synlig på Forest Green Rovers' hjemmebane The Lawn. Foto: flickr/Nick.

08.08.2018

CSR.dk

På den sportslige front har engelske Forest Green Rovers aldrig opnået de helt store resultater siden grundlæggelsen i 1889. Først i sæsonen 2017/18 lykkedes det klubben fra byen Nailsworth i det sydvestlige England at komme ind i landets nationale ligasystem, da man rykkede op i League 2, den fjerdebedste række.

Læs også: Topansvarlig Superliga skaber glæde, men ikke overraskelse

Uden for kridtstregerne er historien derimod en anden. I 2015 gik man således over til 100 procent vegansk mad, og sidste år blev klubben så verdens første (og stadig eneste) certificerede veganske sportsklub. Nu er en ny hæder i bæredygtighedskategorien så tilgået den lille forening.

FN har således anerkendt FGR som CO2-neutral, efter at klubben har tilsluttet sig UNFCCC Climate Neutral Now-initiativet frem mod sæsonen 2018/19, der netop er startet. Det skaber selvsagt glæde på og omkring hjemmebanen The Lawn, hvor man også håber, at skridtet kan inspirere større aktører i sportens verden.

”Det er virkelig en ære at være den første sportsklub til at blive certificeret som CO2-neutral af FN. Vi er en lille klub med store ambitioner, og det er fantastisk at vi kan arbejde sammen for at fremme bæredygtighedsdagsordenen på verdensplan”, siger formand Dale Vince og fortsætter:

”Det er fedt at være de første, men vi tror på, at det kun er et spørgsmål om tid for store drenge som Real Madrid, Manchester United og San Francisco 49ers (i den amerikanske NFL, red.) følger vores eksempel. Jeg ser personligt frem til at arbejde med FN for at sprede budskabet om miljøet gennem fodbold”.

Forest Green Rovers kører naturligvis elbiler, ligesom der er fælles opladere ved stadion. Foto: flickr/quisnovus.

Vedvarende energi og opsamlet regnvand
Dale Vince er en af de centrale figurer bag FGR’s grønne kurs. Da klubben var i alvorlige økonomiske problemer i 2010 kom han således ind og gjorde sin egen virksomhed, Ecotricity, til hovedsponsor, og startede på den måde den udvikling, der nu har nået et foreløbigt højdepunkt.

Det er således gennem netop Ecotricity at FGR henter den 100 procent vedvarende energi, som driver hele klubben, sammen med bl.a. solpaneler på taget af The Lawn (der i øvrigt ligger på vejen ’Another Way’). Selve banen på stadion er økologisk og bliver vandet med opsamlet regnvand, ligesom man har elektriske græsslåmaskiner og tilbyder stik til opladning af elbiler.

Derudover har man planer om et nyt stadion, Eco Park, med plads til 5.000 tilskuere, der – hvis FGR ellers får de nødvendige tilladelser på plads – skal opføres næsten udelukkende i træ.

Dale Vince talte på vegne af FGR ved COP23 i Bonn i november 2017, og var med til at diskutere, hvordan sport kan bruges til at vise folk, hvordan de rent praktisk kan leve mere bæredygtigt. Det skabte for alvor kontakten til FN, hvilket altså har ført til den nye certificering.

Et eksempel til inspiration
”For os er det fantastisk, vi er virkelig glade for at have Forest Green Rovers om bord, fordi det er et fremragende eksempel på de ting, du kan gøre rigtigt. Så at få klubben om bord betyder, at vi kan sende dette budskab til andre og potentielle deltagere”, siger UNFCCC’s programofficer for sustainable development mechanisms, Miguel Naranjo.

"Det smukke ved Forest Green Rovers er, at det er en lille organisation uden et massivt budget, som alligevel gør rigtig meget for at håndtere sit miljømæssige fodaftryk. Så hvis FGR kan gøre det, kan alle andre også”, tilføjer han.

Læs også: Sportsligt: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Efter kun med nød og næppe at have overlevet i League 2 sidste år, har FGR åbnet den nye sæson med en udesejr på 4-1 over Grimsby, så hvem ved, måske bliver de gode bæredygtighedsresultater fulgt op af succes også på selve fodboldbanen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle