Energisektoren skal redde klimaet

En væsentlig del af indsatsen mod de globale klimaforandringer skal komme fra energisektoren, konkluderer en rapport fra Det Internationale Energiagentur. Det giver særlige muligheder for Danmark, vurderer Dansk Energi.

17.06.2015

CSR.dk

Hvis de globale klimaforandringer skal bekæmpes, og hvis den globale temperaturstigning skal holdes under to grader, skal en stor del af indsatsen komme fra energisektoren. Det er hovedkonklusionen i Det Internationale Energiagenturs (IEA) særrapport om energi og klima, skriver Dansk Energi på sin hjemmeside.

Læs også: Tabt fortjeneste: Danmark forærer grøn energi væk

På verdensplan står energiproduktion og -forbrug for to tredjedele drivhusgasserne, hvilket betyder, at det er afgørende at reducere energisektorens udledning markant, fremgår det af den nye rapport.

Særlig mulighed for Danmark
Men i Danmark ser billedet anderledes ud. Den danske energisektor har nemlig allerede været på en grøn forvandlingsrejse, og CO2-indholdet i elproduktionen er næsten halveret mellem 2004 og 2012. Og det giver særlige muligheder for Danmark, mener Dansk Energi.

”Når resten af verden spejder efter løsninger, har vi i Danmark leveret mange allerede. Derfor har vi både løsninger og viden, vi kan eksportere”, siger Lars Aagaard, administrerende direktør i Dansk Energi. 

Det betyder dog ikke, at der ikke er udfordringer i Danmark. Ifølge Lars Aagaard har vi brug for at få tilpasset udbud og efterspørgsel - og helst ved at øge efterspørgslen. Det handler om tre ting: at mere af den energi, vi bruger, skal komme fra CO2-neutral el, at vi skal kunne lagre energi fra vedvarende kilder, og at man forbedrer adgangen til andre europæiske el-markeder.

"Det bliver de næste skridt på vejen", forklarer Lars Aagaard over telefonen. "Det er sådan, vi kan få mere værdi ud af den vedvarende energi, vi allerede producerer". 

Læs også: Regeringen i mål med vindenergi

IEA giver i rapporten en række anbefalinger, blandt andet at de globale udledninger af drivhusgasser bør toppe senest i 2020. For at sikre dette foreslår rapporten fem konkrete initiativer;

  • Forbedring af energieffektivitet i industri, bygninger og transportsektoren
  • Reducer brug af de mindst effektive kulkraftværker, og forbyd etablering af nye kulkraftværker af denne type
  • Øg investeringer i vedvarende energi fra 270 milliarder dollar i 2014 til 400 milliarder dollar i 2030
  • Udfasning af subsider til slutbrugere af fossile brændstoffer senest i 2030
  • Reducer udslip af metangasser fra olie- og gasproduktion.

”Det er positive anbefalinger, der potentielt kan medføre langt større investeringer i de teknologier, vi kan levere. Den væsentlige forudsætning for det er, at verdens ledere bliver enige om en fast kurs frem mod 2030 på COP21 senere i år”, siger Lars Aagaard.

Rapporten og dens konklusioner fremlægges og diskuteres på Energiens Topmøde d. 18. juni 2015 i København.

-SSM/EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark