Energisektoren skal redde klimaet

En væsentlig del af indsatsen mod de globale klimaforandringer skal komme fra energisektoren, konkluderer en rapport fra Det Internationale Energiagentur. Det giver særlige muligheder for Danmark, vurderer Dansk Energi.

17.06.2015

CSR.dk

Hvis de globale klimaforandringer skal bekæmpes, og hvis den globale temperaturstigning skal holdes under to grader, skal en stor del af indsatsen komme fra energisektoren. Det er hovedkonklusionen i Det Internationale Energiagenturs (IEA) særrapport om energi og klima, skriver Dansk Energi på sin hjemmeside.

Læs også: Tabt fortjeneste: Danmark forærer grøn energi væk

På verdensplan står energiproduktion og -forbrug for to tredjedele drivhusgasserne, hvilket betyder, at det er afgørende at reducere energisektorens udledning markant, fremgår det af den nye rapport.

Særlig mulighed for Danmark
Men i Danmark ser billedet anderledes ud. Den danske energisektor har nemlig allerede været på en grøn forvandlingsrejse, og CO2-indholdet i elproduktionen er næsten halveret mellem 2004 og 2012. Og det giver særlige muligheder for Danmark, mener Dansk Energi.

”Når resten af verden spejder efter løsninger, har vi i Danmark leveret mange allerede. Derfor har vi både løsninger og viden, vi kan eksportere”, siger Lars Aagaard, administrerende direktør i Dansk Energi. 

Det betyder dog ikke, at der ikke er udfordringer i Danmark. Ifølge Lars Aagaard har vi brug for at få tilpasset udbud og efterspørgsel - og helst ved at øge efterspørgslen. Det handler om tre ting: at mere af den energi, vi bruger, skal komme fra CO2-neutral el, at vi skal kunne lagre energi fra vedvarende kilder, og at man forbedrer adgangen til andre europæiske el-markeder.

"Det bliver de næste skridt på vejen", forklarer Lars Aagaard over telefonen. "Det er sådan, vi kan få mere værdi ud af den vedvarende energi, vi allerede producerer". 

Læs også: Regeringen i mål med vindenergi

IEA giver i rapporten en række anbefalinger, blandt andet at de globale udledninger af drivhusgasser bør toppe senest i 2020. For at sikre dette foreslår rapporten fem konkrete initiativer;

  • Forbedring af energieffektivitet i industri, bygninger og transportsektoren
  • Reducer brug af de mindst effektive kulkraftværker, og forbyd etablering af nye kulkraftværker af denne type
  • Øg investeringer i vedvarende energi fra 270 milliarder dollar i 2014 til 400 milliarder dollar i 2030
  • Udfasning af subsider til slutbrugere af fossile brændstoffer senest i 2030
  • Reducer udslip af metangasser fra olie- og gasproduktion.

”Det er positive anbefalinger, der potentielt kan medføre langt større investeringer i de teknologier, vi kan levere. Den væsentlige forudsætning for det er, at verdens ledere bliver enige om en fast kurs frem mod 2030 på COP21 senere i år”, siger Lars Aagaard.

Rapporten og dens konklusioner fremlægges og diskuteres på Energiens Topmøde d. 18. juni 2015 i København.

-SSM/EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N