Energirigtige produkter koster ekstra – og vi betaler gerne

En undersøgelse fra DI Handel og Catinét viser, at størstedelen af danskerne gerne vil betale lidt ekstra for et produkt, hvis det er energirigtigt.

14.12.2009

CSR.dk

Klima- og energihensyn fylder rigtig meget i medierne og den folkelige bevidsthed for tiden, og flere og flere energirigtige produkter har fundet vej til hylderne i de danske supermarkeder. Der bliver de dog ikke stående ret længe gange, for selvom de er dyrere end ’normale’ varer, så vil et stort flertal af danskerne gerne betale det ekstra. Det viser en undersøgelse fra DI Handel og Catinét Research.

I undersøgelsen svarer 71 % af de 1090 adspurgte, at de er villige til at betale mere for klimavenlige produkter, mens kun 14 % svarer det modsatte. I forlængelse heraf svarer 55 % af forbrugerne, at de er mere opmærksomme på at vælge energivenlige varer i dag, end tilfældet var for et år siden. Desuden fremgår det også, at hver fjerde dansker planlægger at få foretaget energibesparende renovationer og installationer i løbet af 2010, på trods af, at regeringens renoveringspulje udløb tidligere i år. Hos DI er man ikke overraskede over resultaterne.

”Undersøgelsen bekræfter vores formodninger om, at interessen for klima og energi for alvor præger forbrugerne. Mange betragter i stigende grad køb af energieffektive produkter som en investering. Dermed ser vi i øjeblikket to strømninger: Selv om forbrugerne generelt er tilbageholdende og prisbevidste, køber mange gerne et dyrere, men mere energivenligt produkt,” siger branchedirektør i DI Handel, Lars William Wesch, til di.dk.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online