Energirenovering skal højere op på agendaen

Der er brug for flere intelligente bygninger, der kan spare på energien. Teknologien er her, men den menneskelige adfærd er tungen på vægtskålen, og der mangler viden. Schneider Electric vil gerne være med til at hjælpe på situationen, siger adm. direktør, Helene Egebøl.

Bygninger tegner sig for 40 procent af det globale energiforbrug, og derfor er energirenoveringer helt centralt for at begrænse den globale opvarmning, understreger Schneider Electrics adm. direktør, Helene Egebøl..

04.07.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Bygninger står for ca. 40 procent af det samlede energiforbrug på verdensplan i dag. Derfor er intelligent energioptimering af bygninger et af de vigtigste værktøjer i kampen mod den globale opvarmning og for at nå COP21-målet om at begrænse klodens temperaturstigning til 1,5 grader.

Læs også: Dansk Byggeri: Bæredygtighed skal ind i bygningsreglementet

Alligevel er efterspørgslen ikke der, hvor den burde være, mener man hos energivirksomheden Schneider Electric. Her er bæredygtighed en indbygget del af selskabets mission, som kort fortalt går ud på at hjælpe kunderne til at blive mere energieffektive.

På den baggrund vil man gerne være med til at sætte skub i udviklingen, fortæller selskabets adm. direktør, Helene Egebøl. Grundlæggende handler det om at skabe noget opmærksomhed på udfordringen.

”Vi skal hjælpe; vi har teknologien og de nødvendige data, og på den baggrund har vi i industrien også en forpligtelse til at gøre mere end i dag for at løfte miljødilemmaet", siger Helene Egebøl. Foto: Schneider Electric.

”KPI’er og fine målsætninger er én ting, men den menneskelig adfærd er nu engang det afgørende parameter. Der er en basal mangel på viden, og det er en hindring for at vi kan få gang i omstillingen for alvor. Så vi skal have folk til at tænke over de muligheder, der findes – for de er her i høj grad allerede”, siger hun.

Ifølge Helene Egebøl er rigtig meget af den nødvendige teknologi således allerede til stede og moden til at blive anvendt i stor stil. Ikke alene i nye bygninger, som det efterhånden er ved at være normen, men i den grad også i den eksisterende bygningsmasse, som er den store pukkel, der skal bearbejdes.

I 2050 vil 90 procent af de bygninger, vi har i dag, stadig stå, men langt de fleste af disse bygninger er stadig ineffektive, og det kalder på handling.

”Der skal ske noget nu. SDG’erne har eksempelvis deadline i 2030, og det er lige om lidt. Langt de fleste af bygningerne er her allerede, så dem skal vi i gang med at optimere, og jeg fornemmer en fælles forståelse i branchen for, at det haster”, siger Helene Egebøl med henvisning til FN’s udviklingsmål, hvor bl.a. ressourceeffektivitet i bygninger er en del af mål 11.

Brug for samarbejde og politisk regulering
Konkret estimeres det, at energiforbruget globalt kan sænkes med 10-20 procent alene ved at energioptimere de bygninger, der allerede findes. Det vil Schneider Electric selvsagt gerne være med til, og det bør være en selvfølge, mener Helene Egebøl.

”Vi skal hjælpe; vi har teknologien og de nødvendige data, og på den baggrund har vi i industrien også en forpligtelse til at gøre mere end i dag for at løfte miljødilemmaet. Branchen har nok brug for at blive rusket på en positiv måde, så vi kan få spredt budskabet”, siger hun.

Netop branchen som helhed er lidt af et kardinalpunkt for Schneider. Der er nemlig brug for samarbejde og åbenhed mellem virksomheder, som ellers er konkurrenter, ligesom det er nødvendigt med nogle klare udmeldinger fra politisk hold.

Læs også: København vinder international klimapris for tredje gang

”Vi vil gerne have reguleringer. Vi skal have smart buildings op på den politiske dagsorden, så vi kan få sat skub i indførelsen af nogle regulativer, som kan stramme op på området. Det er en kompleks opgave at sænke CO2-udslippet samtidig med at energiforbruget stiger, og hvis det skal lykkes, så skal alle gøre en indsats”, understreger Helene Egebøl.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online