Energirenovering skal højere op på agendaen

Der er brug for flere intelligente bygninger, der kan spare på energien. Teknologien er her, men den menneskelige adfærd er tungen på vægtskålen, og der mangler viden. Schneider Electric vil gerne være med til at hjælpe på situationen, siger adm. direktør, Helene Egebøl.

Bygninger tegner sig for 40 procent af det globale energiforbrug, og derfor er energirenoveringer helt centralt for at begrænse den globale opvarmning, understreger Schneider Electrics adm. direktør, Helene Egebøl..

04.07.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Bygninger står for ca. 40 procent af det samlede energiforbrug på verdensplan i dag. Derfor er intelligent energioptimering af bygninger et af de vigtigste værktøjer i kampen mod den globale opvarmning og for at nå COP21-målet om at begrænse klodens temperaturstigning til 1,5 grader.

Læs også: Dansk Byggeri: Bæredygtighed skal ind i bygningsreglementet

Alligevel er efterspørgslen ikke der, hvor den burde være, mener man hos energivirksomheden Schneider Electric. Her er bæredygtighed en indbygget del af selskabets mission, som kort fortalt går ud på at hjælpe kunderne til at blive mere energieffektive.

På den baggrund vil man gerne være med til at sætte skub i udviklingen, fortæller selskabets adm. direktør, Helene Egebøl. Grundlæggende handler det om at skabe noget opmærksomhed på udfordringen.

”Vi skal hjælpe; vi har teknologien og de nødvendige data, og på den baggrund har vi i industrien også en forpligtelse til at gøre mere end i dag for at løfte miljødilemmaet", siger Helene Egebøl. Foto: Schneider Electric.

”KPI’er og fine målsætninger er én ting, men den menneskelig adfærd er nu engang det afgørende parameter. Der er en basal mangel på viden, og det er en hindring for at vi kan få gang i omstillingen for alvor. Så vi skal have folk til at tænke over de muligheder, der findes – for de er her i høj grad allerede”, siger hun.

Ifølge Helene Egebøl er rigtig meget af den nødvendige teknologi således allerede til stede og moden til at blive anvendt i stor stil. Ikke alene i nye bygninger, som det efterhånden er ved at være normen, men i den grad også i den eksisterende bygningsmasse, som er den store pukkel, der skal bearbejdes.

I 2050 vil 90 procent af de bygninger, vi har i dag, stadig stå, men langt de fleste af disse bygninger er stadig ineffektive, og det kalder på handling.

”Der skal ske noget nu. SDG’erne har eksempelvis deadline i 2030, og det er lige om lidt. Langt de fleste af bygningerne er her allerede, så dem skal vi i gang med at optimere, og jeg fornemmer en fælles forståelse i branchen for, at det haster”, siger Helene Egebøl med henvisning til FN’s udviklingsmål, hvor bl.a. ressourceeffektivitet i bygninger er en del af mål 11.

Brug for samarbejde og politisk regulering
Konkret estimeres det, at energiforbruget globalt kan sænkes med 10-20 procent alene ved at energioptimere de bygninger, der allerede findes. Det vil Schneider Electric selvsagt gerne være med til, og det bør være en selvfølge, mener Helene Egebøl.

”Vi skal hjælpe; vi har teknologien og de nødvendige data, og på den baggrund har vi i industrien også en forpligtelse til at gøre mere end i dag for at løfte miljødilemmaet. Branchen har nok brug for at blive rusket på en positiv måde, så vi kan få spredt budskabet”, siger hun.

Netop branchen som helhed er lidt af et kardinalpunkt for Schneider. Der er nemlig brug for samarbejde og åbenhed mellem virksomheder, som ellers er konkurrenter, ligesom det er nødvendigt med nogle klare udmeldinger fra politisk hold.

Læs også: København vinder international klimapris for tredje gang

”Vi vil gerne have reguleringer. Vi skal have smart buildings op på den politiske dagsorden, så vi kan få sat skub i indførelsen af nogle regulativer, som kan stramme op på området. Det er en kompleks opgave at sænke CO2-udslippet samtidig med at energiforbruget stiger, og hvis det skal lykkes, så skal alle gøre en indsats”, understreger Helene Egebøl.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense