Energieffektiviseringer virker på både klima og krise

Hvis det lykkes at få etableret et fælles mål om dobbelt så store energieffektiviseringer som hidtil, vil det udgør et væsentligt bidrag til både klima- og energikrise.

08.06.2022

CSR.dk

Med den aktuelle energikrise har energieffektiviseringsfortalerne fået ny vind i sejlene og argumenterne handler ikke længere ”blot” om muligheden for at afværge de værste klimaeffekter.

F.eks. kan man i www.finans.dk i dag læse, at hvis man fordobler energieffektiviseringerne globalt, kan man spare fire gange så meget naturgas, som Rusland årligt eksporterer til Europa.

Det er et af resultaterne som fremgår af en nye analyse udgivet af Det International Energiagentur (IEA) i dag. Den offentliggøres i dag i forbindelse med organisationens store topmøde i Sønderborg, hvor ministre fra omkring 25 lande skal indgå aftaler om netop energieffektiviseringer.

Læs også: Danfoss sætter fokus på energieffektivitet til COP26 i ny kampagne

Med rapporten følger en pressemeddelelse, hvor IEA’s administrerende direktør, Fatih Birol, undrer sig over energieffektiviseringernes stedbarnsrolle i den globale klimadebat:

”Energieffektivitet er en kritisk løsning på så mange af verdens mest presserende udfordringer – det kan samtidig gøre vores energiforsyning mere økonomisk overkommelig, mere sikker og mere bæredygtig. Men af uforklarlige årsager handler regerings- og erhvervsledere ikke tilstrækkeligt på dette,” udtaler han.

Det handler om kendte løsninger - også danske
Ifølge rapporten er der ikke engang brug for hockeystave eller store innovationsbudgetter, da nøglen til øgede energibesparelser er at finde i velkendte teknologier – bl.a. produceret af danske virksomheder som Velux, Grundfos og Danfoss. Sidstnævnte er da også primær virksomhedssponsor på konferencen og har derfor haft mulighed for at trække den til Sønderborg.

Rapporten fra IEA sandsynliggør, at hvis verdens lande øger forbedringer i energiintensiteten, som opnås gennem energieffektivisering, fra de to procent årligt, man har opnået de seneste 10 år, til fire procent årligt til 2030, så kan man spare energi svarende til Kinas nuværende forbrug. Det vil betyde at energiregningen for alle verdens husholdninger bliver 4.500 milliarder kr. mindre.

Forundringen over det manglende fokus bliver ikke mindre af, at langt flere energieffektiviseringer er afgørende for at IEA’s scenarie for at gøre verden CO2-neutral i 2050 kan blive til virkelighed.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned

CSR.dk

Værktøjer til at håndtere neurodiversitet under udvikling

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle