Energibranchen skal købe bæredygtig biomasse

Klima-, energi- og bygningsministeren opfordrer energibranchen til at indgå en aftale om kun at købe bæredygtig biomasse til kraftvarmeværkerne.

03.06.2014

CSR.dk

"Jeg vil opfordre branchen til at indgå en frivillig aftale om kun at købe biomasse, der er produceret bæredygtigt”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. Foto: Ulrik Jantzen.

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen vil have, at der kun skal bruges bæredygtig biomasse på kraftvarmeværkerne. Derfor opfordrer han energibranchen til at indgå en frivillig aftale, som sikrer, at biomassen kommer fra for eksempel affaldstræ eller tyndingstræ.

Aftalen bør – ifølge ministeren – dække alle kraftvarmeværker over 20 MW. Det drejer sig om cirka 40 værker, men ministeren er selvfølgelig åben for alle, der ønsker at være med.

Læs også: Udnyt biomassen intelligent

”Der må ikke være tvivl om, at det gavner klimaet, når vi skifter kul ud med biomasse. Derfor vil jeg opfordre branchen til at indgå en frivillig aftale om kun at købe biomasse, der er produceret bæredygtigt”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

I Storbritannien er der indført en lov, som sikrer, at der bliver brugt bæredygtig biomasse. I Holland arbejdes der på at lave standarder, som energibranchen skal overholde. Sideløbende er de europæiske energiselskaber i gang med at udvikle en standard for bæredygtig biomasse. Rasmus Helveg Petersen lægger op til, at de danske energiselskaber tager udgangspunkt i erfaringerne fra andre lande.

Læs også: Danmark er ikke længere selvforsynende med energi

”Hvis branchen ikke indgår en frivillig aftale, vil vi sikre bæredygtigheden gennem lovgivning. Biomasse har mange fordele som brændsel, men det er nødvendigt, at vi har høje standarder for, hvad det er for noget biomasse, vi bruger”, siger Rasmus Helveg Petersen.

En analyse fra Energistyrelsen, der netop er offentliggjort, viser, at omkostningerne til brændsel kun vil stige med to procent, hvis energiselskaberne udelukkende køber bæredygtig biomasse.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online