Energibranchen skal købe bæredygtig biomasse

Klima-, energi- og bygningsministeren opfordrer energibranchen til at indgå en aftale om kun at købe bæredygtig biomasse til kraftvarmeværkerne.

03.06.2014

CSR.dk

"Jeg vil opfordre branchen til at indgå en frivillig aftale om kun at købe biomasse, der er produceret bæredygtigt”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. Foto: Ulrik Jantzen.

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen vil have, at der kun skal bruges bæredygtig biomasse på kraftvarmeværkerne. Derfor opfordrer han energibranchen til at indgå en frivillig aftale, som sikrer, at biomassen kommer fra for eksempel affaldstræ eller tyndingstræ.

Aftalen bør – ifølge ministeren – dække alle kraftvarmeværker over 20 MW. Det drejer sig om cirka 40 værker, men ministeren er selvfølgelig åben for alle, der ønsker at være med.

Læs også: Udnyt biomassen intelligent

”Der må ikke være tvivl om, at det gavner klimaet, når vi skifter kul ud med biomasse. Derfor vil jeg opfordre branchen til at indgå en frivillig aftale om kun at købe biomasse, der er produceret bæredygtigt”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

I Storbritannien er der indført en lov, som sikrer, at der bliver brugt bæredygtig biomasse. I Holland arbejdes der på at lave standarder, som energibranchen skal overholde. Sideløbende er de europæiske energiselskaber i gang med at udvikle en standard for bæredygtig biomasse. Rasmus Helveg Petersen lægger op til, at de danske energiselskaber tager udgangspunkt i erfaringerne fra andre lande.

Læs også: Danmark er ikke længere selvforsynende med energi

”Hvis branchen ikke indgår en frivillig aftale, vil vi sikre bæredygtigheden gennem lovgivning. Biomasse har mange fordele som brændsel, men det er nødvendigt, at vi har høje standarder for, hvad det er for noget biomasse, vi bruger”, siger Rasmus Helveg Petersen.

En analyse fra Energistyrelsen, der netop er offentliggjort, viser, at omkostningerne til brændsel kun vil stige med to procent, hvis energiselskaberne udelukkende køber bæredygtig biomasse.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online