Energibesparelser i Ukraine

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.

Bygningsstandarden er ringe i de ukrainske bagerier. Det samme gælder det tekniske udstyr. Det smitter negativt af på energiforbruget. .

02.12.2008

CSR.dk

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.
Her har man i mange år baseret sin produktion på rigelige mængder billig energi fra Rusland. Det har naturligt nok resulteret i en ringe energiudnyttelse, men nu hvor landet er selvstændigt, og energi er blevet en stor omkostningsfaktor, er det interessant at finde energibesparelser. Helt konkret har interessen udmøntet sig i, at der via en dansk samarbejdspartner i Ukraines hovedstad, Kiev, er etableret et samarbejde mellem EnergiMidt og henholdsvis tre landbrug og tre brødfabrikker i det centrale og sydlige Ukraine.

Energibesparelser på 50 %
- I efteråret gennemgik vi de udvalgte landbrug og brødfabrikker for potentielle energibesparelser. Inden for områder som ventilation, varmeanlæg, dampkedler og luftkompressorer har vi fundet mulige energibesparelser på op mod 50 procent af det hidtidige forbrug, lyder det fra energirådgiver Kurt Mortensen fra EnergiMidt, der fortsætter:
- Vi har også haft besøg af repræsentanter fra otte ukrainske landbrug og fået skabt gode kontakter. Vi er nu i gang med at skaffe priser på energirigtigt dansk udstyr til erstatning for det bestående. Det tegner til, at energibesparelserne kombineret med de produktionsforbedringer, det nye udstyr medfører, giver en tilbagebetalingstid på kun mellem to og fem år.
Realiseringen af energispareprojekterne, regner Kurt Mortensen med, kan komme i stand med hjælp fra NEFCO, et internationalt finansieringsforetagende stiftet af de fem skandinaviske lande med det mål at skabe positive miljøeffekter.
- Vi håber, det lykkes os at realisere energispareprojekterne i Ukraine og derved være med til at spare på energi og CO2-udledning. Samtidig øger vi også eksporten af dansk produceret udstyr og skaber flere arbejdspladser i rådgivningssektoren”, slutter Kurt Mortensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online