Energibesparelser i Ukraine

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.

Bygningsstandarden er ringe i de ukrainske bagerier. Det samme gælder det tekniske udstyr. Det smitter negativt af på energiforbruget. .

02.12.2008

CSR.dk

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.
Her har man i mange år baseret sin produktion på rigelige mængder billig energi fra Rusland. Det har naturligt nok resulteret i en ringe energiudnyttelse, men nu hvor landet er selvstændigt, og energi er blevet en stor omkostningsfaktor, er det interessant at finde energibesparelser. Helt konkret har interessen udmøntet sig i, at der via en dansk samarbejdspartner i Ukraines hovedstad, Kiev, er etableret et samarbejde mellem EnergiMidt og henholdsvis tre landbrug og tre brødfabrikker i det centrale og sydlige Ukraine.

Energibesparelser på 50 %
- I efteråret gennemgik vi de udvalgte landbrug og brødfabrikker for potentielle energibesparelser. Inden for områder som ventilation, varmeanlæg, dampkedler og luftkompressorer har vi fundet mulige energibesparelser på op mod 50 procent af det hidtidige forbrug, lyder det fra energirådgiver Kurt Mortensen fra EnergiMidt, der fortsætter:
- Vi har også haft besøg af repræsentanter fra otte ukrainske landbrug og fået skabt gode kontakter. Vi er nu i gang med at skaffe priser på energirigtigt dansk udstyr til erstatning for det bestående. Det tegner til, at energibesparelserne kombineret med de produktionsforbedringer, det nye udstyr medfører, giver en tilbagebetalingstid på kun mellem to og fem år.
Realiseringen af energispareprojekterne, regner Kurt Mortensen med, kan komme i stand med hjælp fra NEFCO, et internationalt finansieringsforetagende stiftet af de fem skandinaviske lande med det mål at skabe positive miljøeffekter.
- Vi håber, det lykkes os at realisere energispareprojekterne i Ukraine og derved være med til at spare på energi og CO2-udledning. Samtidig øger vi også eksporten af dansk produceret udstyr og skaber flere arbejdspladser i rådgivningssektoren”, slutter Kurt Mortensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup