Energibesparelser i Ukraine

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.

Bygningsstandarden er ringe i de ukrainske bagerier. Det samme gælder det tekniske udstyr. Det smitter negativt af på energiforbruget. .

02.12.2008

CSR.dk

Fra at være meget lokalt fokuseret i sine energirådgivningsaktiviteter finder EnergiMidt i stigende omfang interessante udenlandske energirådgivningsopgaver. Et af de steder, der er noget at komme efter, er i de østeuropæiske lande som for eksempel Ukraine.
Her har man i mange år baseret sin produktion på rigelige mængder billig energi fra Rusland. Det har naturligt nok resulteret i en ringe energiudnyttelse, men nu hvor landet er selvstændigt, og energi er blevet en stor omkostningsfaktor, er det interessant at finde energibesparelser. Helt konkret har interessen udmøntet sig i, at der via en dansk samarbejdspartner i Ukraines hovedstad, Kiev, er etableret et samarbejde mellem EnergiMidt og henholdsvis tre landbrug og tre brødfabrikker i det centrale og sydlige Ukraine.

Energibesparelser på 50 %
- I efteråret gennemgik vi de udvalgte landbrug og brødfabrikker for potentielle energibesparelser. Inden for områder som ventilation, varmeanlæg, dampkedler og luftkompressorer har vi fundet mulige energibesparelser på op mod 50 procent af det hidtidige forbrug, lyder det fra energirådgiver Kurt Mortensen fra EnergiMidt, der fortsætter:
- Vi har også haft besøg af repræsentanter fra otte ukrainske landbrug og fået skabt gode kontakter. Vi er nu i gang med at skaffe priser på energirigtigt dansk udstyr til erstatning for det bestående. Det tegner til, at energibesparelserne kombineret med de produktionsforbedringer, det nye udstyr medfører, giver en tilbagebetalingstid på kun mellem to og fem år.
Realiseringen af energispareprojekterne, regner Kurt Mortensen med, kan komme i stand med hjælp fra NEFCO, et internationalt finansieringsforetagende stiftet af de fem skandinaviske lande med det mål at skabe positive miljøeffekter.
- Vi håber, det lykkes os at realisere energispareprojekterne i Ukraine og derved være med til at spare på energi og CO2-udledning. Samtidig øger vi også eksporten af dansk produceret udstyr og skaber flere arbejdspladser i rådgivningssektoren”, slutter Kurt Mortensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K