En verden på grøn energi

DONG Energy i navneskifte til Ørsted – et klart, symbolsk tegn på fremtidens energisektor, hvor vedvarende, grønne energikilder ikke bare er added value for de få, men en gylden standard for alle. Fortidens opfinder er fremtidens Ørsted – hør mere 25/10

Nye vinde blæser....

23.10.2017

CSR.dk

Fra Nordsøbundens olie og gas til vindene på overfladen. Sådan kan man nogenlunde beskrive den rejse, som Danmarks største energiselskab har gennemgået på forbavsende få år. Og mens valget af grønne energikilder som rygraden i en moderne virksomhed for et årti siden måske ville have givet minder om flower power, så skal der ikke herske nogen tvivl om, at transitionen fra DONG Energy til Ørsted hviler på en klar og entydig business case. 

Historien om Ørsted er dermed også historien om den transformation den danske og internationale energisektor står over for, som man kan høre mere om på konferencen Responsible Energy, der afholdes netop hos Ørsted i Gentofte d. 25. oktober - se mere her.

”Vi har en ny stærk vision om en verden, der udelukkende kører på grøn energi. Og rejsen frem mod den vision skal selvfølgelig samtidigt være en sund og bæredygtig forretning,” understreger Filip Engel, Senior Director for Sustainability, Public Affairs & Branding i Ørsted.

Da DONG Energy satte sin rejse i gang, var reduktion af prisen på havvind en topprioritet. Nu er prisen på havvind allerede reduceret så meget, at havvind er billigere end konventionelle, sorte energikilder. Med andre ord bliver fx havvindmøller ikke længere udelukkende valgt for klimaets skyld, men for prisens skyld.  ”Vi har nu en vigtig opgave med at etablere havvind som en anerkendt vedvarende energiteknologi på markeder uden for Europa og har etableret kontorer i blandt andet USA og Taiwan,” fortæller Filip Engel.

En vej mod frihed
I Ørsted er havvind stadig et vigtigt forretningsområde, men også energilagring og nye tjenesteydelser for erhvervskunder er spirende. Næste fase i samfundets grønne omstilling vil således fokusere både på den videre udbygning af grøn energi men også på energisystemet, som skal integrere strøm fra de grønne energikilder. På længere sigt skal lagringsteknologi og en større fleksibilitet i forbruget være med til at sikre balancering af udbud og efterspørgsel og dermed en fremtid med 100% grøn energi.

”En verden der udelukkende kører på grøn energi er en bedre verden. Vi får færre klimaforandringer med store økonomiske og menneskelige omkostninger. Og omvendt giver grøn energi flere jobs og flere muligheder for flere mennesker fordi grøn energi er billigere end sort energi. Det sidste kommer bag på mange, men det er virkeligheden, at sol og land og havvind nu er billigere end sort energi,” siger Filip Engel.

Med navneskiftet markerer Ørsted også tydeligt deres danske rødder, fortæller han; ”Efter frasalget af olie og gas-forretningen var det naturligt med et navneskifte. Vi har taget navn efter H. C. Ørsted for at forfølge vores vision om en verden, der udelukkende kører på grøn energi. Nogle af H. C. Ørsteds kvaliteter var, at han var nysgerrig, engageret og havde en stor interesse i naturen. Det er kvaliteter, som der er brug for, når vi skal lykkes med den grønne omstilling.”

”Set i et internationalt perspektiv ved vi godt, at vi er en lille aktør. Men  når vi går foran i udviklingen af en ny grøn teknologi som havvind og er med til at få prisen kraftigt ned, så åbner vi døren for at mange flere lande kan erstatte kul og gas med grøn energi,” siger Filip Engel.

Hør mere om transformationen af DONG Energy til Ørsted på Responsible Energy d. 25. oktober, hvor også WWF Verdensnaturfonden, Nykredit, Energinet Danmark, CO2focus, Siemens og Dansk Energi Management & Esbensen fortæller mere om løsninger og udfordringer i energibranchen – læs hvordan her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V